Jaki fotel ergonomiczny do komputera

Jaki fotel ergonomiczny do komputera?

Pracujesz codziennie przez osiem godzin przy biurku? Masz problemy z kręgosłupem, mimo iż starasz się siedzieć prosto, wygodnie? Często przyczyną problemów jest źle dobrane krzesło. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Jakie krzesło do komputera? 

Kupując krzesło do pracy przy komputerze, masz kilka opcji do wyboru. Najpopularniejsze z nich to:

  • krzesło biurowe;
  • fotel obrotowy;
  • fotel ergonomiczny.

Pierwszą opcję od razu odradzamy – to najczęściej klasyczne krzesło tapicerowane, o nieco bardziej biurowym wyglądzie, które jednak nie będzie nadawać się do kilkugodzinnego siedzenia. Fotel komputerowy obrotowy oraz ergonomiczny to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, umożliwiające dopasowanie krzesła do swoich potrzeb.

A czym się różni ergonomiczny fotel biurowy od „zwykłego”? Odpowiednim wyprofilowaniem oparcia, a także znacznie większymi możliwościami w zakresie regulacji. W efekcie tego umożliwia zachowanie optymalnej pozycji, bezpiecznej dla kręgosłupa oraz stawów. Fotel ergonomiczny to także poprawa jakości i wydajności pracy (www.mildis.pl), dlatego jest chętnie wybierany do pomieszczeń biurowych. Tylko aby faktycznie spełniał swoją funkcję, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas zakupu. 

Jak wybrać fotel ergonomiczny?

Pisaliśmy o tym, że fotel ergonomiczny od krzesła komputerowego różni się przede wszystkim zaawansowanymi opcjami regulacji. A jakie konkretnie mechanizmy powinien posiadać ergonomiczny fotel? Sprawdź, czy umożliwia:

  • regulację kąta oparcia;
  • regulację wysokości panelu w odcinku lędźwiowym;
  • regulację głębokości siedziska;
  • regulację oparcia w pionie;
  • regulację wysokości krzesła;
  • pochylenie siedziska.

Większość foteli do biurka posiada wyłącznie regulację wysokości oraz kąta oparcia, a to nie wystarczy, aby krzesło było ergonomiczne, umożliwiało zachowanie bezpiecznej i wygodnej pozycji przez kilka godzin. 

Co jeszcze jest ważne? Wyprofilowane oparcie, które powinno wyglądem przypominać anatomiczną krzywiznę kręgosłupa. Dzięki temu będzie go odciążać, stanowiąc jednocześnie stabilne podparcie. 

Fotel ergonomiczny powinien być jeszcze wyposażony w podłokietniki, dzięki którym możliwe jest zachowanie prostego kąta między ramieniem a przedramieniem. Odpowiednio szerokie podłokietniki są też podparciem dla rąk, które tak się nie męczą. Tutaj znowu ważna będzie możliwość regulacji, nie tylko w zakresie góra-dół, ale także przód-tył. 

Ile kosztuje ergonomiczny fotel biurowy?

Skoro ergonomiczny fotel biurowy jest zdrowy, bezpieczny dla kręgosłupa, a do tego zwiększa wydajność i jakość pracy, to czemu nie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem? Przeszkodą może być w tym przypadku jego cena. 

Najczęściej za takie krzesło do komputera należy zapłacić od 600-700 zł, aż po ok. 2 000 zł za modele z największym zakresem regulacji. Czy jest to koszt, który się zwróci? Zdecydowanie tak. Oprócz tego, że ergonomiczny fotel jest koniecznością w sytuacji, gdy codziennie pracujesz przez kilka godzin przed komputerem, to najczęściej jest też trwały, wytrzymały. To nie zakup na rok czy dwa, ale na lata intensywnej eksploatacji. 

Jeśli jednak nadal nie możesz sobie na to pozwolić, pomyśl o zakupie podnóżków biurowych i ergonomicznych nakładek na krzesła, które pozwolą ci lepiej dopasować tańsze modele do swoich potrzeb.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij