Czy majtki na nietrzymanie moczu są refundowane?

Problem nietrzymania moczu głównie kojarzony jest z osobami starszymi. Statystycznie, to właśnie je dotyka najczęściej. Jednak nie ma reguły odnośnie tego, to najczęściej boryka się z tym schorzeniem układu moczowego. Doświadczają go panie po okresie ciąży, ale równie często może się on przytrafić również i mężczyznom. Wyższą koniecznością jest wówczas wspomaganie się wyrobami chłonnymi, które pozwalają zachować higienę i komfort. Jednak czy majki na nietrzymanie moczu są refundowane?

Kiedy majtki chłonne są refundowane?

Nietrzymanie moczu to problem, który można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Jest to nie tylko objaw schorzenia zdrowotnego, ale także dolegliwość natury psychologicznej, społecznej, a przede wszystkim ekonomicznej. To właśnie w związku z ekonomią, ma pomóc refundacja majtek chłonnych. Nie da się ukryć, że wyroby chłonne nie należą do tanich produktów, a co ważniejsze, pacjenci borykający się z problemem, muszą korzystać z nich niezwykle często. Wobec tego w skali miesiąca majtki chłonne są niezwykle pokaźną inwestycją. Okazuje się jednak, że przysługuje na nie refundacja NFZ. Niemniej jednak, by miała ona miejsce, muszą zaistnieć ku temu odpowiednie przesłanki. Otóż:

  • problem nietrzymania moczu i jego bezwiednego wyciekania musi być związany z chorobą nowotworową
  • problem nietrzymania moczu musi wynikać z upośledzenia umysłowego
  • problem nietrzymania moczu musi wynikać z wad wrodzonych
  • problem nietrzymania moczu musi być związany z uszkodzeniem układu nerwowego
  • problem nietrzymania moczu musi być związany ze schorzeniami układu moczowego

W powyższych przypadkach, pacjenci mogą liczyć na refundację majek chłonnych. Można je nabyć chociażby na stronie: chlonne24.pl.

Jakie są zasady refundacji wyrobów chłonnych NFZ?

Majtki chłonne podlegają refundacji. Niemniej jednak jest ona obarczona kilkoma, konkretnymi zasadami. Wobec tego majtki chłonne na NFZ-jakie są zasady ich refundacji? Otóż:

  • refundacja majtek chłonnych, a także innych wyrobów chłonnych wystawiana jest maksymalnie na rok czasu. Co to oznacza w praktyce? Otóż udając się do apteki celem zakupu wyrobów chłonnych, można zakupić- jednorazowo- środki pomocnicze na okres maksymalnie 6 miesięcy. W przypadku, kiedy pacjent nie może pozwolić sobie na taką inwestycję, może on realizować zakup co miesiąc.
  • nie każdy pacjent, który cierpi na nietrzymanie moczu takiej refundacji będzie podlegał- wspomniane już zostało, w jakich sytuacjach NFZ refunduje pieluchomajtki. Jednak warto to nieco rozwinąć i dodać do tego również:
    -choroby popromienne
    -powikłania po chemioterapii lub radioterapii
    -wysiłkowe nietrzymanie moczu
    -nietrzymanie moczu w wyniku trwałych wad układu moczowego oraz pokarmowego

Jaka jest maksymalna kwota refundacji wyrobów chłonnych na NFZ?

Skoro wiadomo już, że majtki chłonne podlegają refundacji, warto również dowiedzieć się, jaka jest jej maksymalna kwota. Otóż nowe stawki refundacji majtek chłonnych obowiązują od dnia 1 grudnia 2021 roku. Niemniej jednak wiele zależy od rodzaju wyrobu chłonnego. W przypadku wspomnianych już majtek chłonnych i pieluch anatomicznych, refundacja wynosi 1,70 złotych za sztukę. W przypadku wkładów anatomicznych czy podkładów higienicznych dofinansowanie do zakupu wynosi już 1 złotych za sztukę. Wówczas można powiedzieć, że refundacja to 70% liczone od limitu dofinansowania. W niektórych przypadkach, można jednak liczyć na całkowitą refundacje, czyli na pokrycie 100% kosztów zakupu wyrobów chłonnych. Podlegają jej:

  • inwalidzi wojskowi
  • inwalidzi wojenni
  • osoby represjonowane

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij