Poród bez bólu i stresu – teraz to możliwe

Poród stanowi jedno z najbardziej niesamowitych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Gdy zbliża się ten wyjątkowy dzień, towarzyszy nam nie tylko radosne podniecenie, ale często również strach. Czego należy się spodziewać? Jak przygotować się na ten wyjątkowy dzień, by przeżyć go spokojnie i możliwie jak najbardziej bezboleśnie?

Artykuł powstał we współpracy z poradnią ginekologiczną z Białegostoku Arciszewski.

Zacznij przygotowania już dzisiaj

Nie ma wątpliwości, że poród naturalny jest związany z ogromnym wysiłkiem całego organizmu. Ciało przygotowuje się do niego przez całą ciążę, a ty możesz mu w tym pomóc. Nieforsowne ćwiczenia fizyczne, dopasowane do możliwości ciężarnych, pozwalają poprawić wydolność organizmu oraz uelastycznić mięśnie.

Dzięki temu akcja porodowa ma większe szanse, by przebiegać sprawnie. Należy jednak pamiętać, że temat aktywności fizycznej w ciąży zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. To ginekolog prowadzący ciążę musi ocenić, czy w twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń.

Szkoła rodzenia – czy warto?

W ostatnich latach szkoły rodzenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Prowadzone w nich zajęcia pozwalają odpowiednio przygotować się do porodu, między innymi poprzez opanowanie techniki poprawnego oddychania. Udział w szkole rodzenia pozwoli ci dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda poród. Dzięki temu stres w momencie, gdy rozpocznie się akcja porodowa, będzie znacznie mniejszy.

Dla własnego spokoju zrezygnuj z oglądania w internecie filmów z porodu. Nie wyglądają zbyt zachęcająco, a przy tym nie są źródłem rzetelnej wiedzy – każdy poród może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem jednego z najważniejszych dni w twoim życiu, najlepiej wyjaśni je położna lub ginekolog.

Przygotuj plan porodu

Niektórzy uważają, że plan porodu to tylko niepotrzebny wymysł. Nie warto jednak rezygnować z jego przygotowania. Stanowi kopalnię wiedzy o tym, jak wyobrażasz sobie swój idealny poród i jakiej opieki oczekujesz. W planie porodu możesz ustosunkować się do najważniejszych kwestii, na przykład znieczulenia, ochrony krocza czy aktywności.

Będziesz spokojniejsza wiedząc, że wszystkie twoje przemyślenia zostały spisane w jednym miejscu. Może się zdarzyć, że już po pierwszych skurczach kompletnie stracisz głowę i nie będziesz pamiętać o swoich poglądach. Gdy położna lub ginekolog zacznie zadawać ci pytania, a ty w stresie nie będziesz znała odpowiedzi, tylko jeszcze bardziej się zdenerwujesz.

Nie bój się aktywności

Wiele lat temu każdy poród wyglądał podobnie – rodząca kobieta miała leżeć na łóżku, jak najmniej się ruszać i skupić się na rodzeniu. Dziś wiemy, że takie postępowanie mija się z celem. Nie bój się korzystać z udogodnień, jakie oferuje ci wybrany szpital: piłek do skakania, worków sako, prysznica czy wanny.

Każde z nich może przyśpieszyć akcję porodową i uśmierzyć ból. Przy kolejnych skurczach pewnie trudno będzie ci uwierzyć, że ruszenie się z łóżka może sprawić ci ulgę, jednak warto spróbować.

Wybierz znieczulenie dla siebie

Każda kobieta odczuwa ból w sposób indywidualny. Jedne postrzegają poród jako traumatyczne przeżycie, a inne uważają, że ból wcale nie jest nie do zniesienia. Niezależnie od tego, jak wysoki masz próg bólu, jeszcze przed porodem zastanów się, z jakiego znieczulenia chciałabyś skorzystać.

To ważne, aby wybrać szpital, który je oferuje. Powszechnie stosuje się znieczulanie gazem, które nie jest zbyt inwazyjne dla organizmu, jednak nie wszyscy uznają je za skuteczne. Za jedną z najbardziej efektywnych metod uśmierzania bólu porodowego uznaje się znieczulenie zewnątrzoponowe, które wiąże się z wkłuciem w dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego.

Choć uznawane jest za najbardziej skuteczny środek znieczulający w czasie porodu, nie wszystkie szpitale oferują skorzystanie z tej możliwości. O plusach i minusach różnych metod znieczulenia warto porozmawiać z lekarzem.

Zapomnij o strachu

Choć to trudne, w czasie porodu warto spróbować nie myśleć o bólu i naszych obawach. Najlepiej skupić się na tym, że już za kilka chwil możemy trzymać w ramionach wymarzoną istotkę. Dobrze jest w pełni zaufać wykwalifikowanej położnej i poddać się pod jej dyktando.

Pamiętaj, że im więcej dowiesz się wcześniej na temat porodu, tym mniej obaw będzie ci towarzyszyć w tym magicznym dniu. Unikniesz zaskoczenia i w pełni będziesz mogła skoncentrować się na radosnych doświadczeniach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij