Jak wybrać bezpieczny fotelik rowerowy dla dziecka?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli jesteście miłośnikami jazdy na rowerze i chcecie zabierać ze sobą dzieci, to musicie pamiętać o tym jak ważny jest fotelik rowerowy. Dziś podpowiemy Wam, jak znaleźć najlepszy i czym kierować się przy wyborze.

Jak znaleźć bezpieczny fotelik rowerowy?

Jazda na rowerze cieszy się coraz większą popularnością. Trzeba przyznać, że ta aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie, ale jest też przyjemna. Co ważne, możecie cieszyć się tą przyjemnością razem ze swoim dzieckiem. Musicie jednak znaleźć odpowiedni fotelik rowerowy dla dziecka. Musi on spełniać najwyższe standardy jakości. Na pewno ważna jest norma bezpieczeństwa, która obowiązuje w Unii Europejskiej, czyli EN 14344:2004. Zwróćcie jeszcze uwagę na montaż. Można zdecydować się na foteliki na rower dla dzieci montowane z przodu, ale też montowane z tyłu na ramie podsiodłowej czy bagażniku. Powszechnie uważa się, że fotelik na bagażnik czy na ramę jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż fotelik przedni. Oczywiście można zdecydować się na fotelik na kierownicę, ale sprawdzi się on tylko dla bardzo małych dzieci. Powinien posiadać uniwersalny uchwyt, który pasuje do wsporników kierownicy. Kolejnym ważnym elementem są pasy bezpieczeństwa, które muszą być pięciopunktowe. Natomiast foteliki na bagażnik mogą być wyposażone w funkcję spania. Fotelik można odchylić do tyłu i to w zakresie do 20 stopni, co zapewnia dziecku maksimum wygody. Zwróćcie jeszcze uwagę na stopień zabudowy boków fotelika, które również poprawiają bezpieczeństwo, np. w przypadku bocznego uderzenia. Nie bez znaczenia jest podnóżek, który zapobiega włożeniu nóżki w szprychy. 

Małe rzeczy duże znaczenie, czyli odblaski, pasy i klamra zabezpieczająca 

Fotelik rowerowy dla dziecka powinien być wygodny, a przy tym zapewniać prawidłową postawę dziecka. Wyściółka powinna być miękka. Kolejnym ważnym elementem są dodatkowe pasy bezpieczeństwa czy klamra zabezpieczająca. Dzięki temu nie musicie obawiać się, że dziecko samodzielnie wypnie się z pasów w trakcie jazdy. Oczywiście przypominamy, że nawet gdy posiada się wysokiej klasy fotelik rowerowy, dziecko musi mieć założony kask. Tutaj pojawia się też pytanie od jakiego wieku można zabierać dziecko na przejażdżki rowerowe. Odpowiedź jest prosta – foteliki rowerowe przeznaczone są dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć. Najczęściej dotyczy to już 9 miesięcznych dzieci. Jeżeli chodzi o maksymalny wiek, to wynosi on ok. 6 lat. Fotelik rowerowy powinien być widoczny dla innych uczestników ruchu, stąd powinien na nim znaleźć się przynajmniej jeden odblask.   

Jak dobrać fotelik rowerowy dla dziecka?

Znalezienie najlepszego fotelika rowerowego wcale nie jest takie trudne. Przede wszystkim trzeba kierować się bezpieczeństwem, ale to nie wszystko. Otóż trzeba także dobrać fotelik do wieku dziecka. Dla najmniejszych dzieci bardzo dobrze sprawdzają się foteliki montowane z przodu. Trzeba też postawić na te posiadające pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Foteliki montowane na ramie podsiodłowej czy bagażniku sprawdzą się dla starszych dzieci. Posiadają spory udźwig i można przewozić na nich dzieci ważące nawet do 22 kg. Dostępne są też foteliki dla juniora czy foteliki dla starszaków, których limit wagowy wynosi do 35 kg. Pamiętajcie jeszcze, że zawsze należy dokładnie sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zamontowany.                   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij