Katalogowanie dokumentów w firmie – jak zrobić to dobrze

Katalogowanie dokumentów w firmie – jak zrobić to dobrze?

Wszystkie dokumenty w firmie powinny mieć swoje ściśle określone miejsce. Dokumenty ogólnodostępne powinny znajdować się na regałach, natomiast te zawierające wrażliwe dane, np. dotyczące pracowników czy klientów muszą być zamknięte w biurowych kontenerkach zamykanych na kluczyk bądź szafach na dokumenty. Niezależnie od miejsca przechowywania dokumenty muszą zostać umieszczone w teczkach lub segregatorach, choć można użyć jednego i drugiego. Zatem jak dobrze rozmieścić dokumenty firmowe?

Położenie ma znaczenie

Dokumenty, z których często się korzysta jak wzory umów czy faktur powinny być zawsze pod ręką. Takie, gdzie wszystkie wrażliwe dane są wypełniane przez pracownika lub klienta na miejscu mogą znajdować się w niezamykanych półkach. Z kolei już wypełnione pisma, wnioski, umowy czy reklamacje powinny znajdować się w zamykanych szufladach czy półkach. W obydwu przypadkach nieodzowne będą teczki, w których można je umieścić, np. alfabetycznie, aby łatwiej można było znaleźć poszczególne umowy. Można zatem wykorzystać organizery z etykietą, które bardzo dobrze się tu sprawdzają. Nie dość, że chronią zawartość, to jest do nich łatwy dostęp i zapewniają porządek w biurze. Dokumenty można umieścić również w foliowych koszulkach i segregatorze. Wbrew pozorom nie jest to bardziej wygodna forma przechowywania, jeśli dbamy o chronologie przy wkładaniu dokumentów do teczek.

Wykorzystanie różnorodnej kolorystyki

W przypadku teczek przeznaczonych na rachunki można wykorzystać teczki w kolorze niebieskim, z kolei te na umowy mogą mieć kolor zielony, a ważne dokumenty zawierające umowy z kontrahentami np. czarny. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej utrzymać ład i szybciej można dotrzeć do określonych dokumentów. Oczywiście wiele transakcji zawieranych jest online, stąd archiwizacja dotyczy również systemu komputerowego. Tutaj trzeba zadbać o opiekę informatyczną i wykonanie kopii zapasowych wszystkich dokumentów, tak by w razie awarii systemu mogły być dostępne te, które koniecznie trzeba przechowywać przez 5, 10 czy nawet 50 lat.

Odpowiedni nakład zapewni ciągłość pracy działów

Zbyt wypchane teczki są nieporęczne, a ponadto nie chronią dobrze dokumentów. Dlatego najlepiej jest od razu zamówić większy nakład firmowych artykułów papierniczych. Tutaj sprawdzi się offsetowy druk teczek. Dzięki niemu nawet w ciągu dwóch dni od zamówienia otrzymamy pełny nakład, który możemy częściowo zmagazynować. Oczywiście drugą opcją jest zamówienie mniejszego nakładu. Tutaj sprawdza się cyfrowy druk teczek, który jest równie dokładny i podobnie wysokiej jakości. W tym przypadku domawiamy kolejne teczki, wtedy, kiedy brak już miejsca.                  

Wybór sposobu przechowywania, a następnie sortowanie i porządkowanie dokumentów pozwala stworzyć przejrzyste katalogi w różnych kategoriach, niezbędnych do funkcjonowania firmy. Podział projektowy, zadaniowy, alfabetyczny lub chronologiczny – wszystko zależy od charakteru firmy, a także preferencji. Najlepszym wyborem z pewnością jest użycie różnych kolorów, a także rzeczowo opisanych etykiet.     

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij