Karmienie piersią, czy mleko modyfikowane – co jest lepsze dla Twojego malucha?

Żywienie niemowląt to dość proste zagadnienie, z uwagi na niewielkie potrzeby żywieniowe takiego malucha. Natura wyposażyła kobiety w mechanizm, który pozwala w pełni zaspokoić głód jej potomstwa – czyli po prostu w piersi, które w okresie laktacji nabrzmiewają pełnowartościowym pokarmem.

Karmienie piersią – najlepsze bo naturalne

Mleko matki jest powszechnie uznawane za mające skład najbardziej odpowiadający potrzebom niemowlaka. Pełne jest niezbędnych białek, a także cukrów, które układ pokarmowy dziecka doskonale trawi.

Mleko matki jest też doskonałym zastrzykiem bakterii, które wzmacniają układ immunologiczny dziecka – mówi się często o karmieniu piersią jak o naturalnej szczepionce, i tak w istocie jest.

Dodatkowo mleko kobiece ma trzy istotne zalety: jest zupełnie darmowe, dostępne na każde żądanie i w każdym miejscu, a do tego zawsze ma odpowiednią temperaturę i konsystencję.

Karmisz piersią? Dbaj o siebie!

Kobiety karmiące piersią powinny dbać o siebie w sposób szczególny, podobnie jak czyniły to w czasie ciąży. Oznacza to, że w ich domu powinna zagościć specjalna dieta. Musi ona być bogata w warzywa, owoce, a także produkty mleczne i mięso, bowiem to z nich organizm matki czerpie najbardziej wartościowe składniki odżywcze, które następnie dawane są dziecku.

Kobieta karmiąca absolutnie nie powinna zażywać żadnych używek, pić alkoholu czy kawy, ale też powinna unikać w diecie potraw zbyt ostrych, wzdymających czy smażonych. Warto też, dla poprawienia przemiany materii oraz ogólnej kondycji organizmu, by matka uprawiała jakiś lekki sport w okresie laktacji. Jest to trudne przy małym dziecko, ale pozwoli jej odzyskać szybciej formę po ciąży i odetchnąć choćby podczas dłuższego spaceru.

Butelka – gdy nie możesz karmić piersią

Większość matek życzyłaby sobie karmić swoje dziecko piersią najdłużej jak to możliwe. Jednak nie każda ma taką możliwość. Bywają choroby, których leczenie wymaga podawania silnych leków przedostających się do mleka matki. Zdarza się też, że kobiety mają niedostatecznie dużo pokarmu lub tracą go, na przykład wskutek silnych przeżyć emocjonalnych.

Wtedy na szczęście mamy mleko modyfikowane, którym możemy śmiało posłużyć się do karmienia dziecka. Wygodna butelka i możliwość karmienia dziecka przez dowolną osobę – to największe zalety karmienia mlekiem modyfikowanym.

Mleko modyfikowane czy mleko matki?

Skład mleka modyfikowanego został opracowany po wielu latach badań nad składem mleka kobiecego i te badania wykorzystano do stworzenia optymalnej mieszanki – takiej, która zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe niemowląt w określonej grupie wiekowej. Mleko takie jest bardzo sycące – dziecko karmione sztucznie często przesypia długie godziny po posiłku, a do tego prawidłowo przybiera na wadze.

Często mieszanki wzbogacane są dodatkowymi suplementami diety dla niemowląt i witaminami, dzięki czemu nie musimy dbać o ich podaż samodzielnie. Mleko modyfikowane ma jednak szereg wad.

Między innymi, wymaga regularnego przygotowania w odpowiednich warunkach, jest dość drogie, wymaga też zwracania uwagi na jakość mleka i jego dostosowanie do wieku dziecka. Dziecko karmione sztucznie powinno również być przepajane wodą i herbatkami, czego nie robi się przy naturalnym karmieniu.

Podsumowując, najlepiej dla matki i dziecka jest, by niemowlę było karmione piersią przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy – do czasu wprowadzenia innych posiłków. Jeśli jednak z różnych powodów kobieta nie może karmić, nie powinna mieć wyrzutów sumienia sięgając po mleko modyfikowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij