Badania ciąża

Jakie badania dodatkowe warto wykonać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas dla przyszłej mamy. To czas piękny i jednocześnie pełen stresu. Wszak to, co dla każdej matki jest najważniejsze to nie płeć, ale fakt, aby jej dziecko jest zdrowe. Dlatego co miesięczne wizyty u ginekologa są obowiązkiem, ale czy są jeszcze jakieś dodatkowe badania, które warto wykonać w poradni ginekologicznej?

Badania w ciąży – co warto wiedzieć?

Oczekiwanie na dzieckoBadania w ciąży są obowiązkowe. Otóż pierwsze badanie ma potwierdzić ciąże, wtedy też lekarz ginekolog zleca badanie krwi. Taka wizyta powinna obyć się przed 10 tygodniem ciąży. Następnie koniecznie należy wykonać określenie grupy krwi i czynnika Rh, a także badanie moczu. Najmniej przyjemne jest badanie poziomu glukozy, które wykonuje się na czczo. Koniecznie należy również wykluczyć zakażenie wirusem HIV, a także wirusowym zakażeniem wątroby typu C. Następnie między 11-14 tygodniem należy ponownie udać się do kliniki ginekologicznej w celu kolejnych badań. Bardzo ważne jest też badanie w kierunku toksmoplazmozy, a także badanie przeciwciał odpornościowych. Wszystkie badania łącznie z USG mają wykluczyć ewentualne choroby. Jednak można jeszcze wykonać dodatkowe badania, które również są bezpieczne, a pozwalają sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

Test NIFTY – bezpieczne badanie prenatalne

Nie tylko kobiety w grupie ryzyka mogą mieć wykonane badanie prenatalne. Choć wiele z nich obawia się tego, że są one niebezpieczne to warto wiedzieć, że tak naprawdę ryzyko poronienia zwiększa się o 0,5%. Na szczęście są badania prenatalne, które są w 100% bezpieczne i nie trzeba obawiać się efektów ubocznych. Do takich badań należy test NIFTA. Daje on 99% wykrywalności ciężkich chorób genetycznych takich jak zespołu Downa, zespołu Edwardsa, czy też zespół Patau. Otóż to badanie polega na wyizolowaniu materiału genetycznego dziecka z krwi obwodowej matki. Następnie próbka jest analizowana za pomocą techniki sekwencjonowania. Dzięki temu nie niesie ze sobą jakiegokolwiek ryzyka poronienia, czy też infekcji wewnątrzmacicznej. Taki test warto wykonać między 10, a 25 tygodniem ciąży, następnie na wynik czeka się 10 dni. Takie badanie jest polecane dla kobiet w wieku powyżej 35 lat, jak i dla tych, gdzie wcześniejsze badania sugerują ryzyko aneuploidii chromosomowych. Klinika ginekologiczna umożliwi wykonanie takie testu, jednak trzeba pamiętać, że badanie jest płatne i kosztuje około 2500 zł.

Echokardiografia serca płodu – dla zdrowego serduszka dziecka

CiążaNiestety choroby serca są częste i dotyczą też płodów. Jednak jak wiadomo nauka idzie ciągle do przodu i wiele odpowiednio wcześnie wykrytych wad można leczyć zarówno w łonie matki, jak zaraz po narodzinach dziecka. Dlatego tak ważne jest wykonanie badania takiego jak echokardiografia serca dziecka. To badanie jest oczywiście w pełni bezpieczne. Tak naprawdę jest to badanie usg nakierowane na serce dziecka. Można je wykonać w klinice położniczej. To badania umożliwia rozpoznanie wielu chorób takich jak różne wady serca, czy też wady zastawek, a nawet zaburzeń rytmu serca. Dzięki temu badaniu można także sprawdzić przepływ krwi. Takie badanie najlepiej wykonać między 19, a 24 tygodniem ciąży, wtedy też struktura serca dziecka jest najlepiej widoczna. Echokardiografia serca płodu jest wskazana szczególnie, gdy u matki występuje cukrzyca ciążowa, bądź też fenyloketonuria. Również gdy kobieta zażywała lekarstwa na trądzik, bądź wcześniej urodzone dzieci miały wadę serca, wtedy istnieje konieczność przeprowadzenia takiego badania, choć tak naprawdę każda kobieta w ciąży powinna się na nie zdecydować, gdyż w ten sposób może uratować życie swojego dziecka, tym bardziej że samo badanie jest w pełni bezpieczne i trwa maksymalnie 60 minut.

USG 4D – nie tylko dla poznania dziecka

USG 4D pozwala rodzicom zobaczyć jak wygląda ich maleństwo, ale również jest to badanie, które pozwala wykryć wady. To badanie umożliwia też poznanie funkcji mózgu i zależności jaka występuje między wzorcami ruchowymi płodu a chorobami układu nerwowego. Dzięki dokładności tego badania rodzice widząc na ekranie swojego potomka mogą nawiązać z nim bliższą relację i więź, ale również z punktu stricte medycznego to badanie sprawdza się w diagnostyce zespołu Downa. Lekarz może również zauważyć nieprawidłowości takie jak występowanie dodatkowych palców, czy też zniekształcenia dłoni i stóp, a także rozszczepy kręgosłupa.

Zatem diagnostyka jest bardzo ważna. Przyszła matka w okresie ciąży musi oczywiście o siebie i swoje nienarodzone dziecko szczególnie dbać. A dbanie to nie tylko odpowiednie odżywianie się, to także wykonywanie badań, gdyż mają one niezwykle ważną rolę. Mogą wykryć wiele chorób, które również w łonie matki można leczyć. Dlatego jeżeli jesteś w ciąży, to porozmawiaj ze swoim ginekologiem, o dodatkowych badaniach, gdyż zdrowie Twoje i dziecka jest najważniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij