Małe dziecko posiada organizm, który wymaga szczególnej opieki. W końcu, jako młody człowiek, wciąż się rozwija, a od tego, czy cały proces przebiegnie właściwie, zależy, czy będzie w przyszłości zdrowe i silne.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by w diecie maluchów zawierały się wszelkie niezbędne pierwiastki, w tym również magnez. Dlaczego akurat o niego powinno się zadbać i czym będą groziły jego poważne niedobory?

Jak magnez pomaga w rozwoju najmłodszych?

Nie wszyscy wiedzą, dlaczego tak istotny jest magnez dla dzieci. Jest on oczywiście niezbędny do prawidłowego rozwoju organizmu, a ten ma ogromne znaczenie właśnie w najwcześniejszych latach życia człowieka.

Stabilizuje pracę układu nerwowego, nie pozwalając mu na odstępstwa od normy. Przydaje się również z innego powodu – stanowi jeden z głównych budulców kości i zębów, dlatego jeśli rodzicom zależy na odpowiednim wykształceniu się tych elementów u swoich pociech, powinni o nim pamiętać i wzbogacać o niego codzienny pokarm.

To dzięki magnezowi wapń może się wbudowywać w strukturę tkanki kostnej tak, by stała się ona trwała i odporna na ewentualne uszkodzenia. Bez magnezu nie będzie też możliwy prawidłowy wzrost, ponieważ pierwiastek ten bierze czynny udział podczas syntezy witaminy D, odpowiadającej za szybkość wzrostu.

Jest też w pełni odpowiedzialny za przewodzenie nerwowe w obrębie komórek mięśniowych. Co ważne, pozwala też skutecznie radzić sobie ze stresem, który często blokuje młodych ludzi, nie pozwalając im na pełną kreatywność i czerpanie wiedzy z otoczenia.

Dzieci potrzebują magnezu po to, by mógł wspierać ich procesy myślowe, które pomagają im przecież zapamiętywać nowo zdobyte wiadomości oraz uczyć się.

Kiedy należy się spodziewać niedoboru magnezu u dziecka?

W młodym wieku niedobory magnezu, zwane również hipomagnezemią, są najczęściej spowodowane złym odżywianiem. W diecie dziecka zazwyczaj znajdują się napoje gazowane, pełne cukru, ponieważ zawierają one kwas fosforowy, a także różne dania typu fast food.

Tym samym nie przyswajają żadnych warzyw, bogatych w magnez, stąd też biorą się kolejne ubytki.  Jeśli niedobór się nasili, u dziecka może się nasilić niepokój, który wkrótce przerodzi się w lęk, niejednokrotnie doprowadzający do moczenia się nocnego.

Młodemu człowiekowi mogą też drżeć kończyny, a jego włosy i paznokcie staną się osłabione. Żeby tego uniknąć, najlepiej jest zawczasu zmienić domowy jadłospis i ograniczyć niezdrową żywność tak, by nie mogła zaważyć na ogólnym funkcjonowaniu rozwijającego się organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ