Napoje energetyczna vs kawa – co mniej szkodzi zdrowiu?

Napoje energetyczna vs kawa – co mniej szkodzi zdrowiu?

Wiele osób pije w ciągu dnia napoje energetyczne, które według zapewnień producentów mają poprawić nastrój oraz pobudzić organizm do działania. Reklamy przedstawiają wielu znanych sportowców, którzy starają się przekonać telewidzów do sięgnięcia po energy drinki. Dietetycy pozostają w sprzeczności i sprowadzają problem do wyboru odpowiednich marek napojów.

Gdy zajrzymy do składu rozmaitych produktów, znajdziemy znaczące różnice, które nie tylko wpływają na właściwości pobudzające napojów, lecz także mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. Aby dokonać dobrego wyboru produktu, należy dobrze przeanalizować zawartość puszki lub butelki oraz zwrócić uwagę na kaloryczność. Wybór dobrych i nieszkodliwych dla zdrowia energetyków polega na kierowaniu się kilkoma ważnymi wskazówkami.

Jak działają napoje energetyczne i jakie są ich rodzaje?

Energetyki z niskiej i średniej półki cenowej (poniżej 5 zł) często różnią się od siebie smakiem, na który wpływają koncentraty soków lub aromaty. Podobnie jak w kawie główną substancję stymulującą stanowi kofeina, której dawka w jednej puszce nie przekracza stężenia 500 mg/l. Warto zwracać uwagę na zawartość kofeiny pozyskiwanej ze źródeł naturalnych, która znajduje się np. w ekstrakcie guarany. Drugim czynnikiem wpływającym na działanie energetyków jest cukier.

Na rynku dostępne są także energy drinki, które są słodzone sztucznymi bądź naturalnymi słodzikami. Najbardziej wartościowe (i przy okazji najdroższe) są napoje energetyczne z dodatkiem stewii. Zawarte w niej cząstki dające wrażenie słodyczy wpływają pozytywnie także na stan zdrowia osób cierpiących na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. Szczególnym atutem energy drinków są dodatkowe ekstrakty owocowe oraz roślinne (np. żeń-szeń), a także zawartość naturalnych soków. Dość nietuzinkowym znaleziskiem w sklepie są także energy drinki niegazowane, które są znacznie droższe od tych nasyconych dwutlenkiem węgla.

Energy drinki czy kawa – istotne różnice oraz wpływ na zdrowie

Kawa stanowi napój bogaty w minerały oraz wiele substancji, które do dziś są identyfikowane przez biochemików. W palonych ziarnach możemy znaleźć nawet ponad 2000 aktywnych biologicznie molekuł, z których część ma bardzo pozytywny wpływ na spalanie tłuszczu oraz poprawę metabolizmu. Niestety odczyn kwasowy i moczopędność kawy mogą negatywnie wpłynąć na osoby z problemami żołądkowymi oraz spowodować wypłukiwanie minerałów z organizmu.

Napoje energetyczne są względnie bezpieczne dla osób z chorobą wrzodową i podrażnionym przełykiem. Nie zawierają tylu kwasów, a także dostępne są w wariantach z obniżoną ilością cukru, co czyni je dobrą konkurencją dla powszechnie uwielbianej kawy.

Kompleksowy wpływ energetyków na ciało oraz pracę umysłową

Po kilku godzinach wyczerpującej pracy brakuje nam sił witalnych oraz przede wszystkim chęci do działania. Niezależnie czy nasza praca ma naturę fizyczną, czy umysłową zawarta w energetykach kofeina oraz ewentualne dodatkowe ekstrakty roślinne pobudzą organizm. Kofeina pomaga nam nie tylko wznowić aktywność fizyczną, lecz także przyspiesza procesy myślowe, które są często zaburzone przez nudę oraz zmęczenie. Energy drinki zalecane są przede wszystkim osobom, które wykonują pracę kreatywną, zajmują się analizą skomplikowanych danych oraz projektują w rozmaitych branżach. Osoby wykonujące intensywną pracę fizyczną powinny stronić od silnie pobudzających napojów, ponieważ mogą one pogorszyć kondycję serca.

Co za dużo to nie zdrowo – jak często pić energy drinki?

Mimo iż tego typu napoje szczególnego zastosowania są wyjątkowo skuteczne w walce ze zmęczeniem i sennością, nie powinniśmy sięgać po nie kilka razy w ciągu dnia. Codzienne pobudzanie organizmu kofeiną może spowodować rozwój uzależnienia, które sprawi, że bez kofeiny będziemy się czuć jeszcze gorzej niż przed stosowaniem zawierających ją produktów. Warto też zastanowić się, czy nasze zmęczenie nie jest spowodowane nadmiernym przemęczaniem się połączonym z niedostarczaniem odpowiedniej ilości wysokoodżywczych pokarmów. Lekiem na brak sił może być zmiana diety lub dziennej rutyny, jednak w wyjątkowych przypadkach nic nas tak nie pobudzi, jak napoje energetyczne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij