Czym jest konflikt serologiczny Sprawdź

Czym jest konflikt serologiczny? Sprawdź

Konflikt serologiczny wywołuje niepokój u wielu kobiet ciężarnych. Lęk wynika przede wszystkim z niewiedzy lub braku wystarczających i rzetelnych informacji. Nie wszyscy bowiem mają świadomość, że wcześnie wykryty konflikt nie stanowi żadnego zagrożenia. Warto zatem dowiedzieć się o tym zjawisku więcej, by rozwiać swoje wątpliwości i… przestać się bać.

Jako że nie u wszystkich ludzi krew jest identyczna, konflikt serologiczny wynika z istnienia pewnych różnic w jej składzie. U części osób krew została „wzbogacona” o dodatkowy składnik, tj. antygen D – to właśnie on przyczynia się do pojawienia się konfliktu.

Rh(+) i Rh(-) a konflikt

U osób, u których występuje wspomniany antygen D, krew oznaczana jest jako Rh(+). Pozostałe osoby mają krew oznaczoną jako Rh(-) – jest ich znacznie mniej niż osób z czynnikiem dodatnim.

Do konfliktu serologicznego dochodzi wówczas, gdy płód odziedziczy po ojcu krew Rh(+), zaś matka ma krew oznaczoną jako Rh(-). Jako że tak się dzieje aż w 60% przypadków, ryzyko jest spore.

Jak dochodzi do konfliktu serologicznego?

Konflikt pojawia się wtedy, gdy krwinki płodu przedostaną się do krwioobiegu matki – jeszcze na etapie ciąży. Wówczas organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które skierowane są przeciwko antygenowi D. Stanowi do poważne zagrożenie dla płodu – jego organizm zostaje bowiem traktowany jako „obcy”.

Konflikt serologiczny możliwy w każdej ciąży, ale…

Chociaż u co czwartej pary występuje niezgodność antygenów, tylko w co dziesiątej ciąży dochodzi do faktycznego rozwoju konfliktu serologicznego. Mimo dość optymistycznych statystyk, tak naprawdę każda ciąża jest narażona. Warto mieć świadomość, że we krwi obecnych jest wiele innych antygenów krwinek czerwonych i wiele układów, które mogą spowodować wystąpienie konfliktu.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że pierwsza ciąża z reguły obarczona jest bardzo niskim ryzykiem konfliktu serologicznego. Dzieje się tak, ponieważ zwykle do wymieszania się krwi matki z krwią dziecka dochodzi w momencie porodu. W organizmie nie zdążą wytworzyć się przeciwciała skierowane przeciwko krwi noworodka. Warto jednak mieć świadomość, że konflikt w pierwszej ciąży jest możliwy – do czynników zwiększających ryzyko jego powstania zaliczyć można m.in.: powikłania po zabiegach wewnątrzmacicznych, odklejenie łożyska.

Przed skutkami konfliktu serologicznego można się ustrzec

Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować konfliktu serologicznego, można skutecznie ustrzec się przed jego negatywnymi skutkami. W jaki sposób?

Pierwszy krok to określenie tzw. odczynu Coombsa, który pozwala stwierdzić / wykluczyć obecność przeciwciał we krwi matki z czynnikiem Rh(+).  Jeżeli wynik badania wskaże na istnienie przeciwciał, wówczas już w momencie porodu (najpóźniej w ciągu 72 godzin) podawana jest kobiecie immunoglobulina anty-D. Chociaż zwykle jest to wystarczające, rekomenduje się podanie tej substancji także między 28 a 30 tygodniem ciąży – jest to jednak zastrzyk nierefundowany przez NFZ.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij