Czy zbijając gorączkę szkodzimy zamiast pomagać?

W okresie jesiennym oraz zimowym bardzo często chorujemy. Z tego powodu bardzo wiele osób podczas przeziębienia boryka się z gorączką. Jak możemy przeczytać w wielu źródłach, gorączkę powinniśmy od razu zbijać. Jednak dokładnie od jakiej temperatury należy podać lek przeciwgorączkowy?

Wyczerpująca gorączka

Najczęściej to właśnie przeziębienie zaczyna się od gorączki. Możemy to doświadczyć na własnej skórze w szczególności w sezonie jesiennym oraz zimowym, gdy nasz organizm jest bardzo osłabiony. To właśnie w tym czasie powinniśmy przyjmować jak najwięcej witamin oraz różnego rodzaju minerałów, ponieważ dzięki temu możemy ustrzec się wielu wirusów. Jednak jeżeli gorączka już nadejdzie co powinniśmy zrobić?

Kiedy powinniśmy zbić gorączkę?

Należy mieć świadomość, iż gorączka nie jest to nic innego jak reakcja obronna naszego organizmu. Bardzo wiele osób sądzi, iż jeżeli zbije gorączkę to tym samym zahamuje się rozwój choroby. Niestety powinniśmy pamiętać, iż nie działa to w ten sposób. Jeżeli nasza gorączka rośnie bardzo szybko, powinniśmy pomyśleć o przyjęciu specjalnych leków przeciwgorączkowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt wysoka gorączka może nawet zagrażać naszemu zdrowiu oraz życiu.

Wysoka gorączka to temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza. Powinniśmy dopiero wtedy przyjąć odpowiednie leki. Jednak należy zwrócić także uwagę na fakt, iż gorączkę należy inaczej traktować u dziecka, a także inaczej u osoby dorosłej. Nie powinniśmy zapominać o tym, iż dzieci dużo ciężej przechodzą tego typu zmiany temperatury w organizmie.

Warto pamiętać, iż jeżeli nasze dziecko już ma temperaturę ciała wynoszącą 38 stopni Celsjusza powinniśmy zacząć działać. Niestety u dzieci może ona zdecydowanie szybciej wzrastać. Jeżeli na to pozwolimy może okazać się, iż choroba również szybciej się rozwinie. Dlatego warto od razu zareagować i nie czekać z podaniem leku do ostatniej chwili. Warto wiedzieć, iż w niektórych przypadkach możemy pozwolić naszej gorączce działać. Wydawać by się to mogło nieprawdopodobne, jednak w wielu przypadkach podanie leku nie jest niezbędne. Zatem w jakich przypadkach nie musimy brać żadnych leków przeciwgorączkowych?

Kiedy pozwolić działać gorączce?

Jak już wcześniej wspomniano gorączka to objaw walki naszego organizmu z chorobą. Jeżeli jest ona zbyt wysoka może być dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczna. Jednak warto pamiętać, iż jeżeli nasza temperatura ciała wynosi około 38 stopni Celsjusza, nie powinniśmy jeszcze przyjmować żadnych leków przeciwgorączkowych. Jest to tak zwany stan podgorączkowy lub też od 38,1 stopnia Celsjusza możemy mówić o gorączce umiarkowanej. Z tego powodu warto jeszcze powstrzymać się przez chwilę od przyjmowania leków. Często okazuje się, iż ich przyjęcie nie jest niezbędne i nasz organizm sam zwalcza bakterie, dzięki czemu możemy szybko powrócić do zdrowia.

Gorączka to stan który z pewnością dotknął każdego z nas choć raz w życiu. Jedni w przypadku wysokiej temperatury czują się lepiej, z kolei inni w takim przypadku nie potrafią sobie poradzić. Wszystko jest uzależnione od naszego organizmu, a przecież każdy z nas ma inny. Jednak warto pamiętać, iż zanim podamy odpowiedni lek przeciwgorączkowy drugiej osobie lub też sami zdecydujemy się go zażyć powinniśmy dokładnie zmierzyć swoją temperaturę. Czasem może okazać się, iż niepotrzebnie faszerujemy się substancjami chemicznymi, ponieważ możemy pozwolić zacząć działać naszej gorączce. Zdrowie i medycyna to działy, które wciąż skrywają wiele tajemnic jednak warto znać podstawowe zasady.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij