Zapalenie krtani czy koronawirus, angina, przeziębienie...

Zapalenie krtani czy koronawirus, angina, przeziębienie…?

W czasach pandemii wszyscy skupiają się na koronawirusie, tym jak się rozprzestrzenia i jakie daje objawy. Nie każdy jednak przypadek zachorowania oznacza, że zostało się zarażonym wirusem SARS COV-2. Takie przypadłości jak angina, przeziębienie czy grypa dają nierzadko podobne objawy.

Zapalenie krtani – jak się objawia, jak leczyć?

Zapalenie krtani to schorzenie dotykające górnego odcinka układu oddechowego, charakteryzujące się między innymi chrypką, bólem gardła, problemami z mową, uczuciem suchości oraz kaszlem. Do rozwoju choroby przyczyniają się inne infekcje jak choćby przeziębienie, zapalenie zatok czy oskrzeli. Wpływ może mieć także zażywanie substancji drażniących, alkoholu i nadmierne nadwyrężanie głosu. O tym, jak leczyć zapalenie krtani przeczytasz na Penicylina.pl i zaleca się tutaj najczęściej picie dużej ilości płynów oraz sięganie po tabletki do ssania. W niektórych przypadkach, gdy przyczyną zapalenia są bakterie, mogą zostać przepisane antybiotyki.

Angina – przyczyny, objawy, leczenie

Angina także jest chorobą układu oddechowego, ale o charakterze zakaźnym i o podłożu wirusowym. Bardzo łatwo można ją pomylić z przeziębieniem, ponieważ daje bardzo podobne objawy, jak gorączka, uczucie zmęczenia i ból gardła. W przypadku anginy dolegliwości te są jednak o wiele dotkliwsze, przez co mogą pojawić się problemy z przełykaniem śliny i pokarmów. Dodatkowo przy leczeniu tej przypadłości, zawsze używa się antybiotyków, a także leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać?

Jednym z często pojawiających się problemów jest odróżnienie przeziębienia od grypy, które posiadają podobne objawy, choć nie takie same i choroby te leczy się też zupełnie inaczej. Przeziębienie najczęściej rozwija się powoli i zaczyna od delikatnych symptomów typu zmęczenie i osłabienie, dopiero potem może pojawić się katar, kaszel, ewentualnie ból gardła, głowy oraz stan podgorączkowy. W przypadku grypy mamy do czynienia z zupełnie innym przebiegiem. Objawy choroby pojawiają się nagle, rozwijają się gwałtownie i wiążą się z dużym osłabieniem organizmu, wysoką gorączką powyżej 38 st. bólem głowy, mięśni i stawów oraz dreszczami. Nie pojawia się tu katar lub zdarza się to rzadko i jest o łagodnym przebiegu. Dodatkowo o ile przeziębienie można leczyć naturalnymi metodami, o tyle przy grypie nie obejdzie się bez antybiotyków.

Koronawirus – jak się ochronić?

W czasach pandemii największym problemem jest koronawirus, a przede wszystkim to, jak odróżnić go od innych chorób. Patrząc na to, jak się objawia, przypomina to nierzadko przeziębienie lub grypę. Najczęściej występuje tu wysoka gorączka, kaszel i osłabienie, nieco rzadziej ból gardła, mięśni czy głowy. To, co odróżnia tę przypadłość od innych możliwe objawy typu utrata węchu i smaku, biegunka czy zapalenie spojówek, a w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem lub duszności, ucisk w klatce piersiowej, a także trudności z mową i ruchem.

Z racji tego, że nie ma jeszcze skutecznego leku, należy zapobiegać ewentualnemu zarażeniu. Dlatego tak ważne jest zachowywanie higieny osobistej, używanie maseczek i rękawiczek oraz stosowanie dystansu społecznego.

Teraz gdy zbliża się jesień i rośnie liczba zachorować na inne choroby, o wiele trudniej będzie zweryfikować, z jaką przypadłością ma się do czynienia. Angina, zapalenie gardła, przeziębienie, grypa i koronawirus będą zbierać swoje żniwa jednoczesnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij