Czym jest zamrożony bark – przyczyny, diagnoza oraz leczenie

Kompleks barkowy jest skomplikowaną konstrukcją zapewniającą znaczną ruchomość tej części ciała. Bark przenosi duże obciążenia, jest więc narażony na kontuzje, które mają wpływ na pracę całego obszaru. Jedną z przypadłości zmniejszających stabilność, ruchomość i siłę barku, z czasem prowadzącą nawet do przewlekłego uszkodzenia barku, jest zarostowe zapalenie torebki stawowej nazwane „bark zamrożony”. Zlepne zapalenie torebki stawowej powoduje obkurczenie więzadeł i torebki stawowej, z czasem torebka stawowa włóknieje, wzmaga się sztywność. Wpływa to na ograniczenie ruchomości barku i skutkuje silnym bólem. Bark zamrożony może być spowodowany wcześniejszymi urazami, unieruchomieniem lub operacją. Czasem jednak problem pojawia się samoistnie, a przyczyny schorzenia nie są do końca znane. Bark zamrożony częściej występuje u osób z zapaleniem stawów, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, podwyższonym cholesterolem i chorobami serca. Czynnikiem inicjującym może być niewielki uraz lub przeciążenie. Schorzenie częściej występuje u kobiet pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Objawy, etapy zespołu barku zamrożonego

Podstawowe objawy związane z występowaniem zespołu barku zamrożonego to ból barku oraz sztywność ograniczająca zakres ruchomości, ból ramienia nasilający się podczas snu, dolegliwości mogą objąć obszar szyi i ramion, słyszalne, wyczuwalne trzaski i tarcie podczas ruchu w stawie, stan zapalny, kłucie w barku, utrudnienia w wykonywaniu prostych czynności. W przebiegu zarostowego zapalenia torebki stawowej można wyróżnić trzy fazy rozwoju barku zamrożonego. Faza zamrażania to faza ostra trwająca 3-6 miesięcy charakteryzująca silnymi dolegliwościami bólowymi nasilającymi się głównie nocą, stopniowym ograniczeniem zakresu ruchomości stawu. Faza zamrożenia trwająca 3-18 miesięcy charakteryzująca się stopniowym zmniejszaniem dolegliwości bólowych i utrzymującym się znacznym ograniczeniem ruchomości stawu. Faza rozmrażania to faza cofania się dolegliwości trwająca 3-6 miesięcy, charakteryzuje się cofaniem dolegliwości bólowych i powrotem pełnej do pełnej ruchomości.

Dowiedz się więcej na temat zespołu barku zamrożonego:

https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/bark/bark-zamrozony/

Diagnostyka i leczenie barku zamrożonego

Badanie kliniczne pozwala postawić wstępne rozpoznanie, następnie lekarz zleca wykonanie zdjęcia RTG, na którym widoczne są zmiany zwyrodnieniowe. W przypadku wątpliwości lub gdy planowany jest zabieg, dodatkowo można zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. W około 80% przypadków dolegliwości związane z zespołem barku zamrożonego ustępują samoistnie po 12-24 miesiącach. W leczeniu zachowawczym stosuje się farmakologiczne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Leczeniem schorzeń stawu barkowego zajmują się specjaliści ortopedii i traumatologii w klinice Carolina Medical Center w Warszawie. W przypadku gdy leczenie nie daje pożądanych rezultatów, a dolegliwości nie ustępują, należy rozważyć artroskopowe uwolnienie torebki stawowej. Małoinwazyjny zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, trwa ok. 45 minut. Po zabiegu istotne jest szybkie wdrożenie rehabilitacji już od następnego dnia. Powrót do aktywności fizycznej zależy od stopnia dolegliwości bólowych, może trwać od 1 do 8 tygodni. Powrót do pełnego zdrowia trwa od 4 do 12 miesięcy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij