Rehabilitacja po udarze – jakie ćwiczenia wykonujemy

Rehabilitacje osoby po udarze można przeprowadzać zarówno w specjalnie przygotowanym do tego miejscu, jak i w domu. Wybór należy do Ciebie, jednak warto zapoznać się z ćwiczeniami, które na sam początek okażą się niezbędne. Zainteresowany? Czytaj dalej!

Bezpieczne pozycje dla osoby po udarze

Niezależnie od tego, czy do czynienia mamy z udarem lewo lub prawostronnym, regularne ćwiczenia to obowiązek. Zaleca się, aby proces rehabilitacji odbywał się regularnie do 4 razy dziennie i nie mniej niż 30 minut. Z kolei, jeśli pacjent po udarze nie jest w stanie z nami współpracować, to zalecane są bierne ćwiczenia chroniące przed odleżynami oraz przykurczami mięśni. Ponadto tego rodzaju ćwiczenia w odpowiedni sposób wspomogą pracę układu oddechowego. Bez pomocy profesjonalnych maszyn.

Oto lista najbardziej pomocnych ćwiczeń na początek

  • Pozycja leżąca – połóż chorego na plecach i wyprostuj mu nogi. Następnie umieć dłonie na brzuchu i powoli przesuwaj stopę po podłodze, aż do momentu zgięcia. Spokojnym ruchem powróć do pozycji wyjściowej. Zaleca się wykonanie ćwiczenia również drugą nogą na zmianę. Wykonaj ćwiczenie kilkukrotnie w zakresie możliwym dla rehabilitowanego,
  • Pozycja siedząca – usiądźcie wygodnie przy stole. Oprzyj rękę chorego o stół. Połóż mu pod dłoń piłkę do rehabilitacji. Jeśli takiej nie masz, to doskonale nada się też piłka do tenisa lub kulka z kolcami. To ćwiczenie polega na wałkowaniu piłeczki delikatnym i spokojnym ruchem. Powtórz całość kilkukrotnie w tempie możliwym do wykonania przez pacjenta.

Ćwiczenia oddechowe

  • Pozycja wyjściowa – połóż chorego na miękkiej nawierzchni (np. materacu) i jego nogi ułóż tak, aby były zgięte w kolanach. Ręce mają przylegać wzdłuż tułowia. Wznieś delikatnie ręce rehabilitowanego przodem w górę aż do ułożenia ich za głową (180 stopni). Poproś osobę rehabilitowaną o wdech podczas powrotu do pozycji wyjściowej, a następnie kolejną serię z wydechem. Pamiętaj, aby nie wykonywać zbyt wielu powtórzeń, ponieważ nie można dopuścić do hiperwentylacji. W zupełności wystarczą 3, góra 4 powtórzenia ćwiczenia,
  • Jeśli wystąpią trudności z powyższym ćwiczeniem, to do wyboru jest prostsza ścieżka. Ćwiczenie polega na wykonaniu głębokiego wdechu i następnie zatrzymaniu powietrza przez maksymalnie 3 sekundy. Po tym czasie należy wypuścić powoli ćwiczenie lub oporować oddech poprzez przyłożenie obu dłoni na odpowiednie części ciała. Dzięki temu znacznie poprawisz nie tylko oddech, ale też samopoczucie pacjenta. To zadanie możesz wykonać zarówno przed jak i po każdym pozostałym ćwiczeniu. Z jego pomocą zapewnisz choremu niezbędną regenerację i tym samym zapobiegniesz schorzeniom układu oddechowego.

Nauka chodzenia

  • w początkowym etapie treningów wykorzystaj laski, balkonik, kule, oraz poręcze. Nie możesz jednak dopuścić, aby chory uniezależnił się od nich. Zalecana jest metoda małych kroków – i to dosłownie.

Rehabilitacja po udarze - jakie ćwiczenia wykonujemy

Niezbędna metoda ćwiczeń po udarze

Metoda PNF – jest to nowoczesna terapia, dzięki której znacznie wpłyniesz na kondycję układu nerwowo-mięśniowego poprzez stymulację receptorów ciała pacjenta. Najważniejszy jest dotyku, głos i kontakt wzrokowy z osobą po udarze. Terapia obejmuje techniki, które stymulują i pobudzają mięśnie do skurczu, czyli wszystkie wyżej wymienione i pokrewne. W razie trudności pamiętaj, że zawsze można sięgnąć rady profesjonalistów. Jak powinna wyglądać profesjonalna i domowa rehabilitacja po udarze? Wystarczy poszukać rehabilitacja po udarze Poznań, a odpowiedź znajdzie się bardzo szybko.

Na co należy uważać podczas rehabilitacji?

Niezwykle powszechny podczas treningów jest tzw. zespół odpychania. Jest to sytuacja, w której ciało chorego pochylenie uznaje za pozycję prawidłową, przez co sam poszkodowany nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak sobie z tym poradzić? Niedawno wdrożono specjalne postępowanie z uwzględnieniem płaszczyzny strzałkowej (łukowatego wygięcia kręgosłupa). Leczenie polega na nakładaniu ciężaru na kończynę dolną i górną w płaszczyźnie strzałkowej w zgięciu tułowia w przód.

Równie częste są zaburzenia mowy oraz problemy z pamięcią następujące po udarze. Problem z czytaniem, mówieniem i pisaniem są najpowszechniejsze, jednak w cięższych przypadkach mogą nastąpić też trudności z rozumieniem mowy. W takich przypadkach należy uważniej dobrać ćwiczenia rehabilitacyjne. Zalecana jest też współpraca logopedy i fizjoterapeuty, aby osiągnąć zamierzone efekty i nie pogłębić jednocześnie uszczerbku na zdrowiu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij