catering pudełkowy Sopot

Balans – słowo klucz. Jak go wprowadzić do diety?

Chyba nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że zdrowa dieta jest niezbędna dla prawidłowej pracy narządów. Niewątpliwie zmniejsza ryzyko wielu chorób, a przy tym pozwala utrzymać prawidłową wagę. Kluczem do zdrowego odżywiania się jest słowo balans. Jak powinna więc wyglądać zbilansowana dieta?

Zbilansowana dieta – zachowaj balans

Zbilansowana dieta jest to program żywieniowy, który zakłada, że należy spożywać produkty bogate w składniki odżywcze, które rozplanowane są we właściwych proporcjach. Oznacza to także, że należy pozbyć się z menu pustych kalorii, które nic nie wnoszą, zaś są szkodliwe. Doskonałym tego przykładem jest jedzenie śmieciowe. Wbrew pozorom balans w diecie absolutnie nie idzie w parze z głodówkami czy też nieróżnorodnym jedzeniem. Wręcz przeciwnie jest wiele naprawdę smacznych produktów, które dodatkowo są bardzo zdrowe.

Poznaj elementy zbilansowanej diety, czyli zdrowie na talerzu

Warto poznać elementy zbilansowanej diety. Są to przede wszystkim: białko, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy, a także błonnik. Do prawidłowej pracy organizmu niezbędna jest też woda i tutaj należy wypijać ok. 2 litry wody niegazowanej. 17 października 2020 r. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaprezentował nowe wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania. Jeżeli kojarzycie piramidę zdrowego żywienia, to musicie wiedzieć, że została ona zmodyfikowana. Tutaj należy pamiętać, że połowę każdego posiłku powinny stanowić warzywa, ¼ zaś produkty ziarniste, w końcu są one źródłem błonnika i węglowodanów złożonych. Niewątpliwie polepszają one trawienie, ale też zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. ¼ to z kolei białko. Najlepiej więc jeść mięso drobiowe, ryby, jajka i rośliny strączkowe, a także mleko i jego przetwory. Coraz częściej jednak zwraca się uwagę, że dobrą alternatywą dla mleka krowiego jest mleko roślinne, które w zdecydowanie mniejszym stopniu uczula, a przy tym lepiej się przyswaja. Nie należy zapomnieć też o owocach, jednak w tym przypadku ich ilość nie powinna być już bardzo duża.

Jedz mniej, jedz więcej, zamieniaj

Balans w zdrowej diecie obejmuje określone zasady. Należy przede wszystkim zmniejszyć ilość spożywanej soli, a także czerwonego mięsa oraz przetworów mięsnych typu boczek czy kiełbasa. Należy również maksymalnie zredukować cukier i słodzone napoje. Z diety należy wyrzucić jedzenie śmieciowe, a także produkty, które zawierają dużą ilość soli, cukrów i tłuszczów. Należy jeść oczywiście więcej produktów z pełnego ziarna, a więc płatków owsianych pieczywa razowego czy kaszy. Na talerzu musi się znaleźć więcej kolorowych warzyw oraz nasion roślin strączkowych, a więc soczewicy, bobu, a także fasoli oraz grochu. Należy także jeść dużo ryb, zwłaszcza tłustych, morskich oraz orzechów i nasion. A jak stosować zamienniki? Zamiast białego pieczywa wybierajcie to pełnoziarniste. Zamiast czerwonego mięsa, postawcie na tłustą rybę typu makrela czy tuńczyk. Słodkie napoje zamieńcie na wodę, natomiast tłuszcze zwierzęce na tłuszcze roślinne. Produkty mleczne pełnotłuste warto zamienić na niskotłuszczowe, a więc kefir, maślankę czy biały ser. Zamiast smażyć, lepiej wybrać gotowanie na parze czy też duszenie potraw. Jak już zauważyliście, aby naprawdę zdrowo się odżywiać trzeba nieco przyłożyć się do wybierania menu, ale jest to trudne, szczególnie jeśli ma się mało czasu.

Catering pudełkowy – Sopot, Katowice i pewnie Twoje miasto też go oferują. Postaw na zbilansowaną dietę

Jeżeli macie mało czasu, a chcecie zdrowo się odżywiać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Wystarczy tylko zdecydować się na catering dietetyczny. Sopot, Katowice i pewnie Twoje miasto też, oferują zbilansowane posiłki z dowozem do domu. Nie musisz martwić się, czy kaloryczność jest odpowiednia i czy składniki są właściwie zbilansowane, bo nad tym czuwają dietetycy. Na podstawie Twoich potrzeb i trybu życia zostaje dopasowana dieta o najlepszym dla Ciebie bilansie kalorycznym.

Balans można zachować gotując samodzielnie lub decydując się na catering dietetyczny. Zatem nie pozostaje nic innego jak postawić na zdrową dietę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij