powiększenie źrenic

Jakie badania wzroku warto wykonywać systematycznie?

Prawidłowe i ostre widzenie jest niezwykle ważne dla każdego, niezależnie od wieku. Dlatego nie tylko kierowcy powinni regularnie badać wzrok. Jest to konieczne w czasie rutynowych badań u lekarza medycyny pracy, który może dać skierowanie do specjalisty. Jednak są takie badania, które warto wykonać we własnym zakresie raz na dwa lata, gdyż tablica z literkami, choć ciągle wykorzystywana przy badaniu ostrości widzenia to już pewnego rodzaju archaizm, a pewne schorzenia można poznać dopiero przy dokładnej komputerowej diagnostyce. Wśród badań jakie powinny wykonać osoby, które mają zeza i chcą poddać się operacji chirurgicznej lub chcą sprawdzić stan swoich oczu jest badanie oct, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka. Jakie inne badania warto przeprowadzać raz na dwa lata?

Badanie ostrości widzenia – najbardziej podstawowe i konieczne do systematycznego powtarzania

maszyna do badania wzrokuJeśli chodzi o badanie ostrości widzenia to jest ono wykonywane od dziesięcioleci w ten sam sposób. Jest on jednak skuteczny dlatego nie ma powodów, by z niego rezygnować. Czytanie na tablicy literek ułożonych w rzędach od najmniejszych do największych pozwala określić czy występuje niedowidzenie w jednym lub obojgu oczu. Oczywiście nie warto tablicy uczyć się na pamięć, gdyż okulista poza czytaniem linijka po linijce sprawdza również odczytywanie poszczególnych liter wyrywkowo, a poza tym chodzi przecież o nasze zdrowie. Również dzieciom trzeba wytłumaczyć, że wada wzroku to żaden wstyd i nie warto kombinować przy badaniu. Systematyczne wykonywanie badania ostrości wzroku pozwala na bieżąco monitorować to, czy wzrok się nie pogarsza.

Badanie oct – przebieg i zalecenia do jego wykonania

Badanie oct oka jest przede wszystkim skierowane do osób u których istnieje podejrzenie chorób siatkówki. Jest to najbardziej dokładne badanie okulistyczne, które zastępuje często angiografię, która wymaga dożylnego podania kontrastu. Badanie oct jest całkowicie bezbolesne i dość krótkie, gdyż trwa maksymalnie 30 minut, a przed nim podawane są krople rozszerzające źrenice. Ubytek widzenia z tego powodu może się utrzymywać do kilku godzin po badaniu. W czasie trwania badania lekarz okulista dokonuje sprawdzenia poszczególnych części dna oka. To badanie pozwala na ocenę współczynnika odbicia światła od warstw siatkówki. Ponadto obserwacji poddane zostają: przednia i tylna część gałki ocznej, rogówka, kąt przesączania, plamka żółta oraz nerw wzrokowy pod kątem niepokojących zmian. Obraz jest wysokiej rozdzielczości dzięki wykorzystaniu koherentnej wiązki światła. Wskazaniem do wykonania badania jest zwyrodnienie plamki żółtej, zmiany czy ubytki, czy obrzęk w jej obrębie, a także występowanie makulopatii cukrzycowej. Osoby cierpiące na zeza mogą dzięki badaniu oct uzyskać wiedzę na temat kąta zeza oraz zbadać widzenie obuoczne.

Komputerowe badanie wzroku i badanie ciśnienia wewnątrz oka

oko z profiluJeśli badanie na ostrość wzroku wykazało wadę, potrzebne jest komputerowe badanie wzroku. Dzięki temu badaniu można sprawdzić sprawność oka i ustalić jaką ma wadę. Jednak trzeba wiedzieć, że u młodych osób takie badanie może być niedokładne, gdyż mają oni silne mięśnie oczu, które dostosowują moc oka do odległości patrzenia, a w czasie badania nie zostają one wyłączone, w związku z czym pomiar może być niedokładny. Moc szkieł zawsze dopasowywana jest do oczekiwań pacjenta. Badanie ciśnienia oka pozwala stwierdzić, czy mieści się ono w normie. Wykonywane jest za pomocą tanometru. Badanie polega na wyrzucie powietrza, które uderza w rogówkę i odkształca ją. Zasada jest taka, że im wyższe jest ciśnienie, tym trudniejsze jest odkształcenie rogówki. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może świadczyć o nadciśnieniu ocznym lub nawet rozwoju jaskry.

Badanie oka biomikroskopem

Badanie oka biomikroskopem pozwala na całościową ocenę stanu oka. Badaniu poddana jest zarówno przednia, jak i tylna część oka. Lampa szczelinowa wyposażona w dodatkową soczewkę pozwala lekarzowi okuliście na obejrzenie stanu dna oka. Badanie całej siatkówki pozwala również wykryć choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca.

Badanie pola widzenia

Jednym z bardzo ważnych badań dodatkowych jakie można wykonać jest badanie pola widzenia. Tutaj na nerw wzrokowy działa wiązka światła o różnym natężeniu. Chodzi o to, czy pacjent dostrzega zarówno silne, jak i słabe światło. Osłabienie nerwu wzrokowego oznacza chorobę. Ograniczenie pola widzenia jest również wskazaniem do dalszej diagnostyki, gdyż może oznaczać guza mózgu.

Powyższe badania służą dokładnej diagnostyce chorób oczu. Ich wykonywanie pozwala wykluczyć wiele groźnych chorób. Poza systematycznym badaniem ostrości wzroku, warto wykonywać również badanie oct, które jest niezwykle dokładne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij