Leczenie ciemieniuchy naturalnymi sposobami

Leczenie ciemieniuchy naturalnymi sposobami

Leczenie ciemieniuchy domowymi sposobami przynosi zazwyczaj pozytywne efekty. W nielicznych przypadkach może okazać się, że działania podejmowane na własną rękę są niewystarczające i konieczne jest odbycie wizyty lekarskiej. Zanim jednak udamy się do lekarza, spróbujmy kilku sprawdzonych sposobów. Pielęgnacja ciemieniuchy jest prosta i nie zajmuje wiele czasu.

Jak leczyć ciemieniuchę?

Ciemieniucha to postać łojotokowego zapalenia skóry, które można łatwo zwalczyć. Wystarczy odrobina cierpliwości i konsekwencji, aby już po tygodniu zauważyć wyraźną poprawę stanu skóry głowy.

Zdecydowanie najlepszym sposobem na pozbycie się nieestetycznych żółtych łusek jest natarcie główki oliwką na kilkadziesiąt minut przed kąpielą. Aby uzyskać możliwie jak najlepsze efekty, warto pozostawić oliwkę na skórze nawet przez godzinę i założyć dziecku na główkę bawełnianą czapeczkę.

Po zmyciu oliwki szamponem przeznaczonym dla niemowląt i wytarciu główki, wyczesujemy włoski szczotką z miękkiego włosia. Robimy to bardzo delikatnie, aby nie podrażnić skóry maluszka, a jednocześnie zdecydowanie, aby pozbyć się łusek. Pielęgnacja ciemieniuchy wymaga regularności, dlatego zabiegi należy wykonywać codziennie.

Ile trwa pielęgnacja?

Codzienny rytuał nakładania oliwki i wyczesywania skóry głowy przyniesie oczekiwane efekty już po upływie kilku dni.  Oczywiście, jeżeli ciemieniucha jest gruba i pokrywa większą część skóry głowy, musimy przygotować się na konieczność powtarzania zabiegu przez okres około dwóch tygodni.

Oliwkę możemy stosować nawet w bardzo wczesnej fazie – wszak ciemieniucha nie rozwija się z dnia na dzień. Pierwszą fazą jest pojawienie się na skórze białych łusek, które zaczynają tworzyć skorupkę. Nie lekceważmy pierwszych symptomów i działajmy zdecydowanie, wówczas pielęgnacja szybko przyniesie rezultaty.

Czego nie robić?

Absolutnie niedozwolone jest rozdrapywanie łusek. Jeżeli działamy „na siłę”, możemy uszkodzić naskórek i zainfekować ranę. Podczas wyczesywania włosków nie możemy wydrapywać łusek. Czesanie nie może sprawiać bólu dziecku.

Jeżeli mimo zastosowania oliwki, łuski twardo trzymają się skóry głowy, możemy zrobić dwie rzeczy – nałożyć oliwkę godzinę przed myciem głowy lub udać się do lekarza.W początkowej fazie zwalczanie ciemieniuchy nie jest trudne. Jeżeli jednak dopuścimy do utworzenia się skorupy, musimy przygotować się na dłuższą walkę z przypadłością.

Jeżeli pielęgnacja nie przyniesie żadnych efektów, nie możemy się poddać.  W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni krem lub oliwkę. Schorzenie jest w pełni uleczalne, a to jak szybko się z nim uporamy, zależy w dużej mierze od naszej determinacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij