zdrowe-cialo-i-duch

Kondycja wątroby zależy od Ciebie

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w Twoim organizmie. Od jej prawidłowej pracy zależy wiele ważnych funkcji życiowych. Gdy funkcjonuje nieprawidłowo, kłopoty zdrowotne mnożą się każdego dnia. Gdy wątroba przestaje pracować, jedynym ratunkiem jest przeszczep. Jak dbać o wątrobę, by służyła nam wiele lat?

Zły sposób odżywiania, który dotyczy wielu z nas – tłuste potrawy, ogromna ilość słodyczy i żywność przetworzona w stopniu zbyt wysokim, obciążają wątrobę w nadmierny sposób.

Do tego wszystkiego dochodzi fatalny tryb życia, jego szaleńcze tempo i codzienny stres. Wiele osób zażywa tak duże ilości leków, co często bywa kompletnie nieuzasadnione i jeśli do tego dodamy alkohol, to z pewnością wątroba się zbuntuje.

Wpływ złego trybu życia na pracę wątroby

Organ ten musi sobie poradzić z neutralizacją substancji toksycznych, które trafiają do naszego organizmu wraz z pożywieniem. To wątroba unieszkodliwiać musi chemiczne dodatki znajdujące się w wielu produktach spożywczych, szkodliwe substancje będące składnikami leków, pozostałości nawozów sztucznych i pestycydów, którymi nasiąkają warzywa i owoce oraz wiele, wiele innych.

Wątroba też przerabia dobre składniki odżywcze na substancje, które następnie są wchłaniane do organizmu. I jeśli faszerujemy nasz organizm żywnością przetworzoną w stopniu wysokim, to wątroba ma ogrom pracy przed sobą, szybko ulega przeciążeniu.

Rzadko daje wówczas bezpośrednie dolegliwości bólowe, ale gdy nie radzi sobie z ogromem zadań, powiększa swoją objętość i naciska na przeponę, żołądek i jelita, co już powoduje duży dyskomfort.

Jeśli spożywamy często alkohol i palimy papierosy, to zrzucamy na wątrobę kolejne obowiązki. Przy czym, trzeba pamiętać, że alkohol niszczy najważniejsze komórki wątroby – tak zwane hepatocyty, a co zatem idzie kolejne fragmenty tego organu przestają działać i rozpoczyna się proces postępującej marskości wątroby. W skrajnych sytuacjach doprowadza to do całkowitego zaniku czynności tego organu i jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep.

Dbaj o swoją wątrobę

Przede wszystkim ogranicz spożycie alkoholu, bo uszkodzenie wątroby może spowodować zwykłe, codzienne wypijanie 20 g alkoholu przez kobiety i 60 g przez mężczyzn. Po około 10 latach można dorobić się marskości wątroby. Jednak po odstawieniu alkoholu, wątroba potrafi się zregenerować, a niekorzystne zmiany, które w niej zaszły, mogą się cofnąć.

Kolejnym elementem na drodze ku szczęśliwej wątrobie jest zaprzestanie nadużywania leków. Codzienne reklamy telewizyjne w znacznym stopniu są winne temu procederowi. Leki jednak, nawet te dostępne bez recepty, powinny być konsultowane z lekarzem.

Chociażby zwykły paracetamol, przyjmowany w dawkach przekraczających dzienne normy spożycia, czyni wiele szkód w organizmie, a większość ludzi nie zwraca uwagi na fakt, że paracetamol można przyjmować bez konsultacji z lekarzem maksymalnie przez 5 dni. Ku przestrodze należy powiedzieć, że ponad połowa przypadków niewydolności wątroby pojawia się na skutek przedawkowania leków.

Wyeliminuj ze swojej diety tłuste potrawy i jedzenie typu fast food, bo choć jedną z funkcji wątroby jest przetwarzanie i gromadzenie tłuszczów, to gdy jest ich zbyt dużo, organ ten zwykle sobie z tym nie radzi.

To prosta droga do tak zwanego stłuszczenia wątroby, które może doprowadzić do marskości. Podobne skutki wywoła nadmiar cukru i słodyczy. Choć wątroba gromadzi glikogen i uwalnia go w sytuacjach nagłego zapotrzebowania organizmu na energię, to z nadmiarem cukru sobie nie poradzi.

Jeśli do tego dołożysz odrobinę ruchu, który zagości w codziennie w Twoim planie dnia, to masz szansę cieszyć się zdrową wątrobą przez wiele lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij