Regularne wizyty u stomatologa to dla wielu dzieci absolutna konieczność. Dlaczego? Głównie przez wzgląd konieczności jak najdłuższego zachowania pełni zdrowia posiadanych przez nich zębów mlecznych. Wielu rodziców bagatelizuje ten problem. A właściwa ochrona dziecięcych ząbków nie jest niczym nieosiągalnym. Sprawdziliśmy jakie zabiegi wykonuje się najczęściej na zębach mlecznych. Mowa głównie o lapisowaniu.

O istocie lapisowania

Leczenie zębów u dzieci nie musi przebiegać wcale boleśnie. Wystarczy, że młodzi pacjenci regularnie pojawiać się będą w gabinetach stomatologicznych – przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli jednak ich zęby zostały zaatakowane już dość mocno przez próchnicę, zaleca się skorzystanie z zabiegu lapisowania. A jest nim nic innego, jak impregnacja zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych z wykorzystaniem azotanu srebra. Substancja ta ma tę niesamowitą moc, że dzięki jej zastosowaniu mówić można o cofnięciu zmian próchnicowych oraz jednoczesnym wzmocnieniu i utwardzeniu tkanek zębowych.

Są zalety, ale i wady

Lapisowanie jako leczenie zębów u dzieci ma dużo zalet, ale niesie za sobą również pewnego rodzaju niekorzyść. Mowa o zmianie koloru zębów mlecznych z białych na… czarne. Mimo tej mało estetycznej zmiany jednak można mówić o znacznym zahamowaniu rozwoju próchnicy, a przecież to kwestia najważniejsza. Bo zdrowie samo w sobie ma wartość ponadczasową.

Nie taki dentysta straszny

Jak przekonać się możemy na własnej skórze (no, może bardziej skórze naszych dzieci), leczenie zębów u dzieci nie musi wcale wiązać się z ogromnym stresem czy bólem. Wystarczy skorzystać z nowoczesnych możliwości dostępnych w dobrych gabinetach stomatologicznych i przekonać się, że w dobie stale rozwijających się technologii, możliwe jest nawet niemal bezbolesne leczenie zębów mlecznych. Pamiętajmy jednak o tym, by leczenia tego dokonywać na bieżąco. Zbyt mocno zniszczone lub zbyt wcześnie utracone zęby mleczne u dziecka nie będą rokować dobrze dla późniejszej kondycji zębów stałych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ