Lapisowanie jako metoda leczenia zębów u dzieci

Lapisowanie jako metoda leczenia zębów u dzieci

Regularne wizyty u stomatologa to dla wielu dzieci absolutna konieczność. Dlaczego? Głównie przez wzgląd konieczności jak najdłuższego zachowania pełni zdrowia posiadanych przez nich zębów mlecznych. Wielu rodziców bagatelizuje ten problem. A właściwa ochrona dziecięcych ząbków nie jest niczym nieosiągalnym. Sprawdziliśmy jakie zabiegi wykonuje się najczęściej na zębach mlecznych. Mowa głównie o lapisowaniu.

O istocie lapisowania

Leczenie zębów u dzieci nie musi przebiegać wcale boleśnie. Wystarczy, że młodzi pacjenci regularnie pojawiać się będą w gabinetach stomatologicznych – przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli jednak ich zęby zostały zaatakowane już dość mocno przez próchnicę, zaleca się skorzystanie z zabiegu lapisowania. A jest nim nic innego, jak impregnacja zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych z wykorzystaniem azotanu srebra. Substancja ta ma tę niesamowitą moc, że dzięki jej zastosowaniu mówić można o cofnięciu zmian próchnicowych oraz jednoczesnym wzmocnieniu i utwardzeniu tkanek zębowych.

Są zalety, ale i wady

Lapisowanie jako leczenie zębów u dzieci ma dużo zalet, ale niesie za sobą również pewnego rodzaju niekorzyść. Mowa o zmianie koloru zębów mlecznych z białych na… czarne. Mimo tej mało estetycznej zmiany jednak można mówić o znacznym zahamowaniu rozwoju próchnicy, a przecież to kwestia najważniejsza. Bo zdrowie samo w sobie ma wartość ponadczasową.

Nie taki dentysta straszny

Jak przekonać się możemy na własnej skórze (no, może bardziej skórze naszych dzieci), leczenie zębów u dzieci nie musi wcale wiązać się z ogromnym stresem czy bólem. Wystarczy skorzystać z nowoczesnych możliwości dostępnych w dobrych gabinetach stomatologicznych i przekonać się, że w dobie stale rozwijających się technologii, możliwe jest nawet niemal bezbolesne leczenie zębów mlecznych. Pamiętajmy jednak o tym, by leczenia tego dokonywać na bieżąco. Zbyt mocno zniszczone lub zbyt wcześnie utracone zęby mleczne u dziecka nie będą rokować dobrze dla późniejszej kondycji zębów stałych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij