Kardiomonitory – do czego służą

Kardiomonitory – do czego służą?

Kardiomonitory to urządzenia do monitorowania parametrów życiowych pacjenta. To jedne z podstawowych elementów wyposażenia nie tylko oddziałów szpitalnych, ale także gabinetów, domów opieki, a nawet wykorzystuje się je do monitorowania stanu pacjenta w warunkach domowych. Do czego służą kardiomonitory? Jakie parametry mierzą?

Kardiomonitor to specjalistyczne urządzenie medyczne, obecne w każdym miejscu placówki medycznej, gdzie istnieje potrzeba bieżącego podglądu parametrów życiowych chorego. To jeden z podstawowych sprzętów medycznych, będących na wyposażeniu gabinetów zabiegowych, oddziałów szpitalnych, klinik, domów opieki i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Kardiomonitory przenośne często są wykorzystywane w ratownictwie medycznym. Monitory do pomiaru parametrów życiowych stosuje się także w medycynie sportowej, a nawet w sytuacji, kiedy chory leżący w domu wymaga stałego monitorowania parametrów życiowych.

Kardiomonitory – podstawowe funkcje

Najważniejsze parametry mierzone przez kardiomonitory to przede wszystkim: pomiar pulsu (PR), tętna (HR), ciśnienia krwi oraz wysycenia krwi tlenem i dwutlenkiem węgla. Dzięki zintegrowanym modułów elektrokardiograficznym kardiomonitory są stosowane także do monitorowania i diagnostyki pracy serca. Jest to możliwe dzięki temu, że kardiomonitory oznaczają różnicę potencjałów pomiędzy elektrodami (przyczepionymi do klatki piersiowej badanego). Na tej podstawie powstaje krzywa EKG. Dzięki temu, że urządzenia te rejestrują czynność serca, mogą także prowadzić diagnostykę arytmii i odcinka ST.

Inne ważne parametry mierzone przez kardiomonitory to m.in.: częstość oddechów (RR) z wbudowanym alarmem bezdechu (tzw. APNEA) czy temperatura ciała pacjenta (za pomocą specjalnego czujnika). Istotną funkcją monitorów do pomiarów czynności życiowych jest nieinwazyjny pomiar ciśnienia krwi (NIBP). Do tego wykorzystuje się specjalne mankiety NIBP w rozmiarze dopasowanym do wieku i wagi pacjenta. Niektóre modele kardiomonitorów są także wyposażone w moduł do inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi (tzw. IBP). Ta funkcjonalność urządzeń umożliwia stały pomiar ciśnienia oraz jego obrazowanie w postaci krzywej ciśnienia krwi. Te opcje są bardzo przydatne, szczególnie gdy diagnostyce poddawani są pacjenci zmagający się z chorobami krążenia, które objawiają się wahaniami ciśnienia tętniczego krwi.

Kardiomonitor z pulsoksymetrem lub kapnografem – co czego służy?

To bardzo częste połączenie funkcjonalności. Pulsoksymetr w kardiomonitorze umożliwia wykonywanie dodatkowych pomiarów związanych z natlenieniem krwi. Z kolei kardiomonitory z wbudowanym kapnografem pozwalają na ocenę wysycenia krwi dwutlenkiem węgla. Kardiomonitor umożliwia także pomiar wysycenia hemoglobiny tlenem – to tzw. saturacja SpO2. Jest to możliwe dzięki specjalnemu czujnikowi SpO2, który jest dopasowany rozmiarem do wieku i stanu chorego.

Analizując dostępne na rynku kardiomonitory, widać jeszcze wiele innych funkcji, które znacznie poszerzają zakres funkcjonalności tych urządzeń do monitorowania parametrów życiowych pacjenta, jak np. moduły rzutu minutowego serca, moduły gazów anestetycznych, moduły głębokości znieczulenia i wiele innych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij