Pasta do zębów – z fluorem czy bez Na którą warto się zdecydować

Pasta do zębów – z fluorem czy bez Na którą warto się zdecydować

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej niweluje problemy z rozwojem bakterii powodujących degradację najpierw szkliwa, a potem również samych zębów. Dobre nawyki od dzieciństwa pozwalają zmniejszyć częstotliwość wizyt u dentysty do kontroli dwa razy do roku. Oczywiście poza samą higieną są również czynniki, które sprzyjają psuciu się zębów. Są to niektóre choroby, takie jak cukrzyca, osteoporoza, a także choroby układu pokarmowego, jak refluks żołądkowy. Wpływ na stan zębów mają również przyjmowane leki, do tego również dochodzą czynniki genetyczne. Zęby są jak barometr stanu zdrowia, gdyż jak mówią naukowcy próchnica może sprzyjać problemom natury kardiologicznej.   

Czym kierować się przy wyborze pasty do zębów?

Na rynku jest bardzo wiele rodzajów past. Wybór odpowiedniej może doradzić dentysta. Dla osób z nadwrażliwością producenci polecają specjalną linię past do zębów, zawierających w swoim składzie substancje zamykające kanaliki zębowe. Pasty poza wodą zawierają substancje czyszczące i ścierne, których zawartość waha się od 20 do nawet 60%. Dla osób z wrażliwym uzębieniem przeznaczone są pasty o niskim wskaźniku ścieralności zębiny. Mocno reklamowane pasty wybielające zawierające drobinki, np. pasty dla palaczy posiadają wskaźnik ścieralności RDA większy nawet 5-krotnie. Takie informacje jednak nie zawsze znajdują się na opakowaniu obok składu pasty do zębów. Oczywiście kluczowy jest wybór pasty z fluorem lub bez. W pastach z fluorem jego zawartość waha się od 500 do 1500 ppm, a w żelach wybielających nawet 12 tys. ppm, stąd rozpiętość jest dość znaczna. Past o największej zawartości fluoru nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu, a w pozostałe dni należy sięgać po te o mniejszej jego zawartości. Fluor występuje w postaci fluorku sodu lub aminofluorków.  

Pasta z fluorem – zalety stosowania

Większość lekarzy rekomenduje pasty z fluorem, których mogą używać prawie wszyscy, gdyż przy ich stosowaniu najistotniejsze jest odpowiednie płukanie jamy ustnej. Pasty o najmniejszym stężeniu fluoru powinny być stosowane przez małe dzieci. Jednak wielu lekarzy rekomenduje jak najwcześniejsze wprowadzenie past do zębów z zawartością fluoru na poziomie 1000 ppm, ze względu na ich właściwości lecznicze i bakteriobójcze.       

Dla kogo pasta bez fluoru?

Przeciwnicy fluoru podkreślają jego toksyczne i rakotwórcze działanie. Jednak w małych dawkach nie jest on szkodliwy. Istotne jest płukanie jamy ustnej po myciu zębów. Dlatego dla najmniejszych dzieci i osób niepełnosprawnych lekarze polecają stosowanie past bez fluoru, które zawierają zioła i związki chemiczne ścierne, które również pomagają odpowiednio dbać o jamę ustną. Substancjami czyszczącymi mogą być sole wapnia, a także krzemionki. Pasty do zębów dla dzieci nie powinny posiadać substancji zapachowych, które kojarzą się z pożywieniem, aby nie były przez nie połykane, do czego dostosowuje się coraz więcej czołowych producentów.  

Pasty do zębów dedykowane – czy warto po nie sięgać?

Wśród past do zębów można spotkać się również z takimi, które mają wydłużać młodość zębów. Posiadają w swoim składzie witaminę E, która zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się również do erozji szkliwa i cofania dziąseł. Również skład past na parodontozę jest inny niż w przypadku standardowych. Można tu znaleźć różne substancje przyspieszające gojenie, jak alantoina. Z kolei pasty do czyszczenia protez zębowych mają odpowiednio dobrane substancje ścierne, aby nie niszczyły i nie rysowały protez. Zatem dedykowane pasty nie są jedynie chwytem marketingowym i warto po nie sięgać, niezależnie czy są to pasty z fluorem czy bez.         

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij