Twoje dziecko ma takie objawy Jak najszybciej zabierz je do szpitala

Twoje dziecko ma takie objawy? Jak najszybciej zabierz je do szpitala

Rotawirus jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcyjnej biegunki, z jaką zmagają się dzieci – szczególnie do 3 roku życia. Chociaż choroba zwykle przechodzi samoistnie, zdarzają się przypadki, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Sprawdź, kiedy dziecko należy niezwłocznie zabrać do szpitala.

Mimo że rotawirus atakuje osoby w różnym wieku, niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym narażone są na najsilniejsze objawy. Ich młode organizmy jeszcze nie zdążyły nabyć odporności na różnego rodzaju infekcje, dlatego gorzej reagują na ataki wirusów. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych symptomów, które mogą wskazywać na negatywne skutki biegunki infekcyjnej.

 

Groźne objawy rotawirusa

 

Rotawirus daje wiele typowych objawów, które z reguły nie wymagają interwencji lekarskiej. Są jednak symptomy, których nie można lekceważyć – wskazują bowiem m.in. na odwodnienie mogące prowadzić do stanu poważnie zagrażającego zdrowie lub nawet życie dziecka.

 

Jeżeli zaobserwujesz u malucha takie objawy jak:

  • zapadnięte ciemiączko
  • zapadnięte gałki oczne
  • matowe oczy
  • senność i apatia
  • utrata elastyczności skóry
  • tzw. płacz bez łez
  • karminowe usta.

 

Twoją uwagę powinien zwrócić fakt, że pociecha oddaje niewielkie ilości moczu, np. od kilku godzin ciągle ma suchą pieluchę. Groźna może być również wysoka gorączka towarzysząca biegunce oraz obecność krwi w stolcu.

 

Są to objawy, które wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Najlepiej od razu udać się do szpitala, by natychmiast podać kroplówkę z elektrolitami – pozwoli to uniknąć dalszego pogłębiania się stanu odwodnienia.

 

Pobyt w szpitalu trwa zwykle do kilku dni. Wypis uzyskiwany jest wówczas, gdy stan dziecka poprawi się i malec będzie normalnie przyjmować pokarmy oraz płyny.

Co zrobić, aby nie dopuścić do odwodnienia?

 

W przypadku, gdy dziecko ulegnie zakażeniu rotawirusem, ważne jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Dlatego należy pamiętać o takich zasadach jak:

  • podawanie sporej ilości płynów – najlepiej wody, ewentualnie chłodnej niesłodzonej herbaty
  • rezygnacja z mleka modyfikowanego
  • rezygnacja z soków, podawania surowych warzyw i owoców.

Jeżeli karmisz piersią, przystawiaj niemowlę znacznie częściej niż do tej pory.

 

Rotawirusowi można zapobiec

 

Dzieci uczęszczające do żłobka i przedszkola zwykle są bardziej narażone na infekcję rotawirusową. Ryzyko jej wystąpienia można zmniejszyć, m.in. poprzez przestrzeganie zasad higieny (np. częste mycie rąk). Istotną rolę mogą również odgrywać szczepienia ochronne przeprowadzone między 6 a 12 tygodniem życia dziecka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij