Jakich kosmetyków używać będąc w ciąży?

Ciąża to dla organizmu szczególny czas. Zmienia się wszystko – nawet tolerancja skóry dla konkretnych produktów. Warto wiedzieć jakich kosmetyków używać.

Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży

Niezależnie od ciąży, jednym z najistotniejszych aspektów pielęgnacji zarówno skóry twarzy jak i całego ciała jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV. Skóra narażona na nadmierną ekspozycję na słońce starzeje się szybciej, łatwiej przesusza, jest objęta większym ryzykiem występowania nowotworów skóry. W ciąży, z powodu szalejących w organizmie kobiety hormonów, dużo łatwiej o przebarwienia posłoneczne – bardziej intensywna jest produkcja melaniny, w związku z czym brązowe, trudne do zredukowania plamki pojawiają się znacznie częściej. Ich usuwanie jest o tyle trudne, że większość kuracji na przebarwienia nie jest dozwolonych ani w ciąży ani podczas karmienia piersią. W związku z tym zdecydowanie opóźnia się czas podjęcia działania, a przebarwienia im starsze, tym trudniejsze do redukcji. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości krem do twarzy SPF 50 i stosować go na co dzień, nawet jeśli na zewnątrz wychodzimy zaledwie na chwilę. Jak wykazano na promieniowanie UV jesteśmy narażeni w pewnym stopniu nawet w domu, ponieważ zwykłe szyby okienne przepuszczają je częściowo. Warto zwrócić uwagę na to, czy krem chroni zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Coraz więcej dostępnych na rynku produktów zabezpiecza również przed promieniowaniem emitowanym przez ekrany komputerów – warto rozważyć taki kosmetyk z uwagi na profilaktykę przeciwstarzeniową.

Profilaktyka rozstępów i utraty jędrności

Problemem dobrze znanym ciężarnym są rozstępy. Pojawiają się one nie tylko na brzuchu, ale również na biuście. Związane są z rozciąganiem się skóry i niestety nie znikają wraz z powrotem ciała do swoich rozmiarów. Usuwanie rozstępów związane jest na przykład z laseroterapią, zdecydowanie wygodniej (i taniej) jest więc zapobiegać niż leczyć. Już od samego początku ciąży warto stosować produkty tworzone specjalnie dla przyszłych mam, których celem jest powstrzymanie powstawania rozstępów. Dobrze sprawdzają się na przykład olejki nakładane na wilgotne ciało. Należy pamiętać, że kosmetyki w ciążowy brzuszek zaledwie delikatnie wklepujemy – nie wmasowujemy ich.

Już w czasie ciąży warto przeciwdziałać też pociążowej utracie jędrności biustu. Najpierw zwiększa on swój rozmiar, także na początku laktacji, aby po jej zakończeniu niejednokrotnie zmaleć nawet do rozmiaru mniejszego niż przed ciążą. Wiele kobiet skarży się na utratę jędrności piersi. Na rynku są dostępne specjalne produkty, które mają przeciwdziałać takiemu efektowi, niektóre z nich można stosować także w ciąży. Aplikacja kosmetyku połączona z masażem pomoże uelastycznić skórę na biuście.

Walka z niedoskonałościami

W ciąży niektórym kobietom psuje się też cera, za co odpowiedzialna jest burza hormonalna, a niejednokrotnie i stres. Warto więc włączyć w pielęgnację produkty, które wspomogą skórę. Dobrym wyborem będą kremy i sera probiotyczne, dbające o prawidłowy mikrobiom skóry. W ciąży bezpiecznie można też stosować niektóre kwasy w niskich stężeniach, na przykład migdałowy lub azaleinowy. Należy pamiętać, że są produkty absolutnie zakazane – na przykład retinol i jego pochodne. Z ich stosowaniem należy poczekać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij