mezczyzna na rowerze

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na rowerze po zmroku?

Jazda na rowerze jest przyjemnością, ale wpisuje się też w zdrowy styl życia. Niewątpliwie rower jest świetną alternatywą nawet dla samochodu. W końcu wystarczy tylko sprawdzić, ile kosztuje benzyna, by przekonać się do jednośladu. Jazda na rowerze nie musi być tylko aktywnością fizyczną kojarzącą się z sezonem letnim czy wiosennym. Tak naprawdę można jeździć przez cały rok. Rzecz jasna zimą trzeba postawić na mocniejsze i grubsze opony z kolcami. Jak wiadomo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego dziś przedstawimy Wam zasady jak zwiększyć właśnie swoje bezpieczeństwo jeżdżąc po zmroku. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Odpowiednio dobrane oświetlenie rowerowe ma znaczenie

Wielu rowerzystów zapomina o tym, że po zmroku są słabo widoczni dla innych uczestników ruchu. Tak naprawę wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia i wypadku. Na szczęście wystarczy tak niewiele, by zyskać tak wiele, czyli właśnie widoczność i tutaj musicie pamiętać jak ważne są lampki rowerowe tylne i przednie. Powinny być najwyższej jakości. I tutaj należy kierować się mocą oświetlenia. Im większa, tym rzecz jasna lepiej. O ile na standardowej, nieuczęszczanej bądź słabo uczęszczanej drodze sprawdzą się lampki ze snopem światła 500 lumenów, tak wieczorem czy w nocy należy wybrać takie, których moc wynosi przynajmniej 1000 lumenów. Ale nie tylko lampka rowerowa tylna i przednia się liczą, otóż trzeba jeszcze pamiętać o światłach ostrzegawczych. Można wybrać takie w formie elastycznych opasek. Wystarczy tylko umieścić je na przedniej części kierownicy i można powiedzieć, że gotowe. Oczywiście i tutaj trzeba pamiętać, że im większa moc, tym lepiej. Pamiętajcie jeszcze, że dobrze dobrane oświetlenie sprawia, że jesteście widoczni dla innych kierowców, ale też oświetlacie sobie lepiej drogę, co także zwiększa bezpieczeństwo.

Odblaski – małe, a ważne

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie, a wręcz mogą grać pierwsze skrzypce. Również w bezpieczeństwie jazdy małe rzeczy mogą odgrywać dużą rolę. Otóż wiele osób bagatelizuje bezpieczeństwo jazdy na rowerze, a niestety z roku na rok rośnie liczba wypadków z udziałem właśnie jednośladów. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w zderzeniu z samochodem rowerzysta nie ma żadnych szans. Dlatego trzeba uważać. I oczywiście trzeba być zauważalnym. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy postawić na odblaski. Pamiętajcie, że nie wystarczy jeden odblask, lecz należy postawić na kilka. Na pewno dobrze sprawdzą się te na koła rowerowe czy też szprychy. Jednak należy jeszcze wybrać odblaski na ubrania. Można zdecydować się na klasyczne opaski, ale można również wybrać kamizelkę odblaskową. Pamiętajcie, że dzięki odblaskom jesteście widoczni dla innych uczestników ruchu przynajmniej z odległości wynoszącej 150 m.

Latarka na kask – niepozorna, a istotna

Jazda po zmroku jest niebezpieczna nie tylko dlatego, że bez odblasków i odpowiednich lampek rowerowych tylnych i przednich nie jesteście widoczni, ale też dlatego, że Wasza droga i to co przed Wami jest słabo widoczne. Zwyczajnie można nie zauważyć jakiejś przeszkody na drodze, co może zakończyć się wypadkiem. Na szczęście ryzyko można znacząco zmniejszyć i to łatwo oraz szybko. A wystarczy tylko postawić na latarkę czołową. Koniecznie umieśćcie ją na kasku i już zyskujecie widoczność przynajmniej na kilka metrów. Koszt takiej latarki jest nieduży, ale Wasze bezpieczeństwo rzeczywiście się zwiększa.

Kask i ochraniacze – trzeba je nosić!

Choć kask i ochraniacze nie są wymagane dla dorosłych rowerzystów, to jednak należy je nosić. To, że nie ma przepisów regulujących taką konieczność nie oznacza, że nie ma ona znaczenia, no chyba, że nadal jesteście zwolennikami działania „na złość mamie odmrożę sobie uczy”. Jeżeli nie, to musicie pamiętać, że zakładanie kasku, ale i ochraniaczy nawet, gdy jedziecie na małą i krótką przejażdżkę jest konieczne. Na kasku i ochraniaczach nie można oszczędzać, dlatego też nie należy kupować ich z drugiej ręki. Tutaj również jakość, ale i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo się liczą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij