Jak oddziałują na nas kolory

Jak oddziałują na nas kolory?

Nad kolorami chcemy się dobrze zastanawiać, ponieważ to one mają wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, jak i komfort życia. Gdybyśmy nie brali ich pod uwagę, gdy przygotowujemy swój dom, mieszkanie, to później moglibyśmy na tym wiele stracić.

Nie możemy myśleć, że nas kolory w żaden sposób nie ruszają. Wtedy wprowadzalibyśmy siebie w błąd. Natomiast i tak te kolory wpływałyby na nas, więc lepiej zadbać o to, aby działały pozytywnie. Poznajmy więc popularne kolory oraz dowiedzmy się, jak na nas oddziałują. A następnie oceńmy czy aktualne kolory ścian w naszym domu i mieszkaniu są odpowiednie.

Znaczenie kolorów

Jak oddziałują na nas kolory - znaczenie kolorów

Badania pokazują, że kolory mają na nas wpływ bardzo podobny, jak zapach czy muzyka. Są w stanie pozytywnie wpłynąć na nas bądź negatywnie, a innym razem neutralnie. Jeśli więc w swojej sypialni byśmy zdecydowali się na mało przemyślane kolory, to później sen w tym miejscu nie okazałby się dla nas błogi. Dobrze jest przekonać się, jak te kolory wpływają na dekorację pomieszczeń, jak i na nas samych.

  • biały – z kolorem tym kojarzy się nam naturalność, łagodność, więc wpływa na nas uspokajająco. Często pojawia się w każdym pomieszczeniu w budynkach, na przykład na suficie, ścianach. Czasami pojawia się w podłodze, na przykład we wnętrzu skandynawskim.
  • czerwony – namiętny i energiczny kolor, który działa na nas pobudzająco. Nie sprawdza się w miejscach, gdzie się uczymy bądź chcemy się skupić. Z tego względu zaleca się jego zastosowanie w miejscach przechodzonych, jak przedpokój.
  • żółty – twórczy, pełen zmysłów i żywiołowy kolor, który idealnie pasuje do pokoju dziennego, jadalni i innych miejsc. Działa na nas pozytywnie, ale czasami może oddziaływać drażniąco. Dobrze jest więc zdecydować się na właściwy odcień żółtego, aby mógł nas cieszyć przez cały czas.
  • niebieski – uspokajający i łagodzący stres, czyli idealny kolor do sypialni, w której mamy zamiar zawsze wypoczywać. Umożliwia nam skoncentrowanie się, a zarazem przyczynia się do wzmocnienia u nas łaknienia, prawdopodobnie ze względu na pobliski kolor do wody. To sprawia, że część osób decyduje się na zastosowanie takiego koloru również w kuchni czy jadalni.
  • zielony – relaksuje i wycisza, więc również sypialnia to jego idealne miejsce w domu.
  • beżowy – kolor rozświetlający dodatki, ożywający, który sprawdza się do wielu wystrojów. Przyczynia się do przytulności danego miejsca.
  • róż – kojarzony z beztroską, niewinnością, delikatnością, więc sprawdzi się w kobiecych stylach.
  • szary – świetnie łączy się z innymi barwami i umożliwia nam uzyskanie w danym pomieszczeniu właściwego poziomu wystroju.

Bawmy się kolorami rozsądnie

Znaczenie i oddziaływanie kolorów - zabawa i rozsądek

Moglibyśmy uznać, że dom będzie dla nas kolorowym miejscem. Zapewne dzieci również za tym byłyby, przynajmniej na samym początku. Natomiast pewne barwy mogą być negatywnie odbierane przez domowników. Oceńmy, które kolory działają na nas pobudzająco, wyciszająco. I następnie ustalmy, które z nich chcemy zastosować do jadalni, kuchni, salonu, łazienki, pokoju czy innych miejsc.

Nie ustalamy kolorów pod wpływem emocji. Działoby się tak, gdybyśmy bez wcześniejszego pomysłu na dane pomieszczenie wybrali się do sklepu budowlanego i przeglądali różne farby. Moglibyśmy nie pamiętać o tym, jak te kolory na nas działają. Dodatkowo nie uwzględnilibyśmy wystroju, który pojawia się w innych pomieszczeniach. Dlatego nad remontem naszego domu pod tym względem powinniśmy zastanawiać się właśnie w nim. Dzięki temu dojdziemy do ciekawych wniosków i wszystkie będziemy mogli dokładnie zapisać.

Jak dbać o ściany i wystrój domu?

Jak dbać o ściany, wystrój domu i kolory farb?

Ściany, na które spoglądamy w naszym domu, mają wpływ na nasz umysł i samopoczucie. Sprawmy więc, aby oddziaływały na nas i naszych krewnych bardzo pozytywnie. W ramach poszukiwania pomocy warto zgłosić się do architekta wnętrz.

On również dokładnie zna zasadę działania kolorów na człowieka. Jest w stanie dokładniej ocenić pewne kolory, ich różne odcienie i zapewnić nam naprawdę wspaniały projekt od A do Z. Oni jednak nie pomogą nam w dalszej realizacji tego projektu. Tym będziemy już musieli zająć się sami bądź skorzystać z pomocy firmy budowlanej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij