Trudne życie z padaczką

Tak naprawdę, to choroba potrafi dopaść nas w najmniej spodziewanym momencie, nawet jeśli przez wiele lat byliśmy zdrowi i pełni życia. Padaczka jest bardzo niebezpieczna dla człowieka, osoby cierpiące na podobne dolegliwości mogą mieć nagłe napady epilepsji, przez co chorobę bardzo ciężko kontrolować. Padaczka to przede wszystkim zespół poważnych objawów somatycznych i psychicznych, które powstają bezpośrednio w mózgu. Tak naprawdę objawem mogą być także powiązane z procesem morfologicznym, jak i metabolicznym, dlatego w przypadku wystąpienia tak poważnej choroby, należy zlokalizować dokładne źródło problemu.

Trzeba zapamiętać, że nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wiele ataków nie sposób zaliczyć jednorodnej grupy, ponieważ różnią się one przede wszystkim różnymi symptomami. Drgawki nie zawsze oznaczają napad padaczkowy. Tego typu zjawisko może wystąpić w związku ze zwiększoną reaktywnością ludzkiego mózgu lub też zaburzonego stanu fizjologicznego, który może dotyczyć nawet całego mózgu, a nie tylko określonego fragmentu.

Jeden napad to jeszcze nie padaczka

Tak naprawdę padaczka, jak choroba występuje wtedy, gdy mówimy o zjawisku nawrotowym. Lekarz musi stwierdzić występowanie powtarzalności takiego zjawiska. Tylko w ten sposób można jasno stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tą podstępną chorobą, która potrafi zniszczyć życie osoby chorej, jak i jego rodziny. W bardzo dużej grupie ryzyka wystąpienia padaczką znajdują się osoby, które doznały poważnego uszkodzenia mózgu, mogą to być zwyczajne urazy lub bardziej skomplikowane stany patologiczne.

Wtedy nie sposób się pomylić i lekarz jest w stanie postawić trafną diagnozę. Gdy drgawki występują tylko jeden raz, to można to uznać jedynie za ostrzeżenie, ponieważ nawet najlepszy specjalista nie jest wtedy w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia ze stanem padaczkowym. Takie objawy jak drgawki, mogą być jedynie chwilowe i dlatego należy powstrzymać się od oceny stanu osoby, dopóki nie będzie powtarzających nawrotów, które są niepokojące.

Padaczka na co dzień

Oczywiście należy brać pod uwagę, że sama padaczka jest bardzo powszechnym zjawiskiem wśród ludzi. Około 1% całej populacji ludzkiej cierpi na tę paskudną przypadłość i nie u wszystkich choroba jest wykrywana od razu. Należy mieć na uwadze, że szybsze wykrycie daje gwarancję na pełne wyleczenie. Tylko wtedy, można naprawdę skutecznie leczyć chorobę i mieć nadzieję, że nawroty padaczkowe nigdy więcej się nie pojawią.

Co najważniejsze padaczka jest o wiele częstszą chorobą neurologiczną, niż na przykład stwardnienie rozsiane co oznacza, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania. W samej Polsce na padaczkę cierpi ponad 400 tysięcy ludzi, co jest bardzo niepokojącym wynikiem. Należy też mieć świadomość, że padaczka może doprowadzić do śmierci człowieka poprzez uduszenie.

Choroba potrafi zaskoczyć

Jest to bardzo trudna choroba i szczególne wsparcie od rodziny jest bardzo potrzebne, ponieważ osoba chora nie może sama zostać z tym jakże trudnym i skomplikowanym problemem. Bardzo często na padaczkę najbardziej narażone są osoby starsze podobnie jak dzieci. Padaczka może być powiązana z chorobami naczyniowymi dotyczącymi mózgu.

Choroba Alzheimera może powodować padaczkę i jest to właściwie tylko jedna z dolegliwości, jakie mogą wtedy występować, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić, czy to aby na pewno padaczka, a dopiero potem myśleć o leczeniu. Liczy się pierwsza reakcja, tylko wtedy padaczkę można kontrolować w taki sposób, aby nie była ona zagrożeniem dla osoby chorej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij