Parcie na pęcherz. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?
Bolesny brzuch i przykre uczucie parcia na pęcherz – te dolegliwości nie są obce większości osób. Mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym niewłaściwą dietę, ale często świadczą o rozwijającym się stanie chorobowym. Zaleca się w miarę możliwości szybkie skonsultowanie ich z lekarzem i podjęcie właściwego leczenia.
Co może być przyczyną parcia na pęcherz?
Do częstych i najbardziej prozaicznych przyczyn tych dolegliwości należy nieprawidłowa dieta. Uczucie parcia na pęcherz i potrzebę częstego oddawania moczu mogą zaś powodować napoje i potrawy o działaniu moczopędnym – w tym alkohol i niektóre soki owocowe oraz ostre przyprawy. Jeśli jednak uczuciu parcia na pęcherz towarzyszy dyskomfort podczas jego oddawania (ból, pieczenie), ból brzucha, czasem nudności i wymioty oraz krew w moczu, a także złe samopoczucie i podwyższona temperatura, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego [1].
Jakie są powody zapalenie pęcherza moczowego?
Przyczyną stanu zapalnego w pęcherzu moczowym najczęściej jest zakażenie bakteriami z rodzaju Escherichia coli, które przedostają się w głąb układu moczowego poprzez cewkę moczową [2]. Na zakażenie bardziej podatne są kobiety, z uwagi na anatomię ich okolic intymnych. U mężczyzn do infekcji pęcherza moczowego częściej przyczyniają się choroby nerek i łagodny przerost prostaty, które powodują zatrzymanie moczu w pęcherzu i trudności w jego oddawaniu. Przerost prostaty to także jeden z możliwych powodów parcia na pęcherz i bólu w dole brzucha u mężczyzn. Na zakażenia bakteryjne poprzez cewkę moczową narażeni są szczególnie pacjenci cewnikowani, a w przypadku pań szczególnie te aktywne seksualnie (w czasie stosunku bakterie mogą zostać przeniesione do cewki moczowej z okolic odbytu) oraz w czasie i po menopauzie, z uwagi na zmiany hormonalne i zmienione pH pochwy [3].
Jak leczyć dolegliwości związane z infekcją układu moczowego i jak im zapobiegać?
Sposób leczenia stanów zapalnych układu moczowego zależy od jego przyczyny. W leczeniu bakteryjnego zapalenia pęcherza zazwyczaj stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania. Przy nawracających zakażeniach i gdy objawy nie ustępują po podaniu antybiotyku pierwszego wyboru, lekarz zwykle zleca badanie moczu z posiewem, co ułatwia dobranie odpowiedniego antybiotyku. W celu jak najszybszego opanowania infekcji i złagodzenia dolegliwości bólowych warto sięgnąć po lek Urosal, który jest dostępny bez recepty i ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Profilaktyka zapalenia pęcherza obejmuje przestrzeganie zasad higieny intymnej (zwłaszcza w przypadku pań, którym zaleca się również picie szklanki wody przed stosunkiem seksualnym i oddanie moczu wkrótce po nim, co pomaga pozbyć się z cewki moczowej szkodliwych bakterii). Dobrym sposobem jest picie soku z żurawiny i dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz nieprzetrzymywanie moczu.
Artykuł na zlecenie Urosal
Bibliografia:
1. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu data dostępu 16.08.2022.
2. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 16.08.2022.
3. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 16.08.2022.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.