Parcie na pęcherz. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Bolesny brzuch i przykre uczucie parcia na pęcherz – te dolegliwości nie są obce większości osób. Mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym niewłaściwą dietę, ale często świadczą o rozwijającym się stanie chorobowym. Zaleca się w miarę możliwości szybkie skonsultowanie ich z lekarzem i podjęcie właściwego leczenia.

Co może być przyczyną parcia na pęcherz?

Do częstych i najbardziej prozaicznych przyczyn tych dolegliwości należy nieprawidłowa dieta. Uczucie parcia na pęcherz i potrzebę częstego oddawania moczu mogą zaś powodować napoje i potrawy o działaniu moczopędnym – w tym alkohol i niektóre soki owocowe oraz ostre przyprawy. Jeśli jednak uczuciu parcia na pęcherz towarzyszy dyskomfort podczas jego oddawania (ból, pieczenie), ból brzucha, czasem nudności i wymioty oraz krew w moczu, a także złe samopoczucie i podwyższona temperatura, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego [1].

Jakie są powody zapalenie pęcherza moczowego?

Przyczyną stanu zapalnego w pęcherzu moczowym najczęściej jest zakażenie bakteriami z rodzaju Escherichia coli, które przedostają się w głąb układu moczowego poprzez cewkę moczową [2]. Na zakażenie bardziej podatne są kobiety, z uwagi na anatomię ich okolic intymnych. U mężczyzn do infekcji pęcherza moczowego częściej przyczyniają się choroby nerek i łagodny przerost prostaty, które powodują zatrzymanie moczu w pęcherzu i trudności w jego oddawaniu. Przerost prostaty to także jeden z możliwych powodów parcia na pęcherz i bólu w dole brzucha u mężczyzn. Na zakażenia bakteryjne poprzez cewkę moczową narażeni są szczególnie pacjenci cewnikowani, a w przypadku pań szczególnie te aktywne seksualnie (w czasie stosunku bakterie mogą zostać przeniesione do cewki moczowej z okolic odbytu) oraz w czasie i po menopauzie, z uwagi na zmiany hormonalne i zmienione pH pochwy [3].

Jak leczyć dolegliwości związane z infekcją układu moczowego i jak im zapobiegać?

Sposób leczenia stanów zapalnych układu moczowego zależy od jego przyczyny. W leczeniu bakteryjnego zapalenia pęcherza zazwyczaj stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania. Przy nawracających zakażeniach i gdy objawy nie ustępują po podaniu antybiotyku pierwszego wyboru, lekarz zwykle zleca badanie moczu z posiewem, co ułatwia dobranie odpowiedniego antybiotyku. W celu jak najszybszego opanowania infekcji i złagodzenia dolegliwości bólowych warto sięgnąć po lek Urosal, który jest dostępny bez recepty i ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Profilaktyka zapalenia pęcherza obejmuje przestrzeganie zasad higieny intymnej (zwłaszcza w przypadku pań, którym zaleca się również picie szklanki wody przed stosunkiem seksualnym i oddanie moczu wkrótce po nim, co pomaga pozbyć się z cewki moczowej szkodliwych bakterii). Dobrym sposobem jest picie soku z żurawiny i dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz nieprzetrzymywanie moczu.

Artykuł na zlecenie Urosal

Bibliografia:

1. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu data dostępu 16.08.2022.

2. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 16.08.2022.

3. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 16.08.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij