Jakich błędów unikać w higienie jamy ustnej

Jakich błędów unikać w higienie jamy ustnej?

Aby zweryfikować, czy prawidłowo czyścimy nie tylko zęby, ale też całą jamę ustną, warto udać się na wizytę do higienistki. Higienistka przy użyciu barwiącej tabletki sprawdzi, gdzie na zębach gromadzi się płytka bakteryjna.

Staranna i prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala uniknąć próchnicy, implantów i bolesnych zabiegów, a także nieprzyjemnego zapachu z ust. Niezbędne są do tego akcesoria stomatologiczne, takie jak szczoteczka elektryczna, nić dentystyczna, czy irygator.

Jakich błędów unikać w higienie jamy ustnej?

Częstym błędem w higienie jamy ustnej jest pomijanie przestrzeni międzyzębowych. Niektórzy nitkują zęby, by pozbyć się resztek pokarmowych, które utknęły po posiłku. Tymczasem należy nitkować wszystkie styczne powierzchnie zębów, inaczej będzie się tam robić próchnica. Na rynku są też dostępne specjalne końcówki do higieny przestrzeni między zębami.

Kolejnym błędem jest ograniczanie higieny jamy ustnej do użycia szczoteczki, pasty i nici dentystycznej. W łazience powinien także znaleźć się płyn do higieny jamy ustnej, który zapobiega namnażaniu bakterii oraz chroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy. Równie ważne jest użycie irygatora, który wytwarza wysokie ciśnienie i dokładnie płucze zęby, pozbywając się resztek pokarmowych z trudno dostępnych zakamarków, na przykład na ósemkach, które nie wystają całkowicie poza linię dziąseł. Nie należy też zapominać o higienie języka przy użyciu specjalnej skrobaczki, co ograniczy namnażanie się bakterii odpowiedzialnych nie tylko za nieprzyjemny zapach z ust, ale również próchnicę.

Aby zapobiegać próchnicy ważna jest nie tylko inwestycja w takie akcesoria stomatologiczne, jak: szczoteczki elektryczne, irygatory, pasty wybielające, ale przede wszystkim wyleczenie wszystkich zębów. Bakterie próchnicowe obecne w jamie ustnej, będą się przenosić na zdrowe zęby. Ważne jest, by już u dzieci wyrabiać prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej. Młodszym dzieciom należy pomagać w dokładnym czyszczeniu zębów, pilnować, by robiły to starannie. Mitem jest, że nie trzeba dbać o mleczaki. Niektóre nie tylko muszą posłużyć do wieku nastoletniego, ale próchnica rozwija się na nich bardzo szybko i może przenieść się na zęby stałe.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij