Fakty i mity na temat farbowania włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży wśród wielu kobiet budzi kontrowersję, gdyż zastanawiają się czy nie będzie ono szkodliwe dla jeszcze nienarodzonego dziecka. Stąd powstaje wiele legend i teorii, czasami wprost absurdalnych na temat farbowania włosów w ciąży. Poznajcie fakty i mity i dowiedzcie się, czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży.

Czy można bezpiecznie farbować włosy w ciąży? 

Wiele osób zastanawia się, czy można wykonać farbowanie włosów w ciąży i czy jest to bezpieczne. Otóż opinie lekarzy są jednoznaczne. W pierwszym trymestrze warto powstrzymać się od farbowania włosów farbą z amoniakiem, gdyż wtedy właśnie kształtują się narządy wewnętrzne dziecka, a do tego występują zwykle dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Choć nie udowodniono tego, że amoniak ma negatywny wpływ na płód, to jednak przenika do organizmu kobiety. Jeśli zatem farbować włosy to na pewno nie farbą z amoniakiem. Lekarze uważają, że w drugim i trzecim trymestrze farbowanie włosów jest już bezpieczne.    

Popularne mity na temat farbowania włosów w ciąży

Jest wiele mitów na temat farbowania włosów w ciąży. Jeden z nich mówi, że jeśli kobieta będzie farbować włosy w ciąży to dziecko urodzi się rude, co jest oczywistą bzdurą. O kolorze włosów dziecka decyduje wyłącznie genetyka, także  farbowanie włosów w ciąży nie ma żadnego wpływu. Jeśli jedno z rodziców jest nosicielem genu odpowiadającego za rude włosy (nie musi ich posiadać) to dziecko może urodzić się rude. Jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że farbowanie nie ma tu nic do rzeczy. Obecnie farby do włosów znacznie różnią się składem od tych, które stosowane były jeszcze 30 czy więcej lat temu. Według badań składniki farb nie są niebezpieczne dla rozwoju dziecka w drugim i trzecim trymestrze. Zatem nie jest prawdą, że składniki farb przenikają do łożyska i powodują zagrożenie.        

Jakie farby do włosów można stosować będąc w ciąży? 

Warto wybierać farby do włosów, które opierają się w dużej mierze na składnikach roślinnych. Amoniak może przenikać do organizmu przyszłej matki, dlatego koniecznie wybierajcie farby bez amoniaku będąc w ciąży. Farby na bazie składników roślinnych mogą zapewniać trwałość kolorów na długi czas i zdecydowanie warto po nie sięgać. Jeśli masz już pierwsze siwe włosy, to nie musisz obawiać się o siwy odrost będąc w ciąży. Wybierając bezpieczne farby do włosów masz pewność, że nie szkodzisz swojemu dziecku. Jest jeszcze jeden fakt na temat farbowania włosów w ciąży, o którym musisz wiedzieć. Ten zabieg w stanie błogosławionym bywa nieprzewidywalny, a związane jest to z burzą hormonów, która ma miejsce w tym czasie. Nawet jeżeli stosowałyście dany kolor bardzo często przed ciążą, to w okresie ciąży Wasze włosy mogą zareagować na niego inaczej. Dodatkowo musicie uważać na reakcje alergiczne na składniki farby do włosów, co może dotyczyć nawet składników roślinnych. Oczywiście nie jest to równoznaczne z tym, że farbowanie nimi jest niebezpieczne, ale może wywołać skórne reakcje. Zatem przed farbowaniem włosów w ciąży koniecznie wykonajcie próbę uczuleniową. Należy ją zrobić na 48 godzin przed farbowaniem włosów. Wystarczy nanieść odrobinę produktu na nadgarstek i po kilku minutach zmyć. Po dwóch dniach dowiecie się, czy wystąpiła reakcja alergiczna. Jeśli nie, możecie bezpiecznie przejść do farbowania włosów. 

Także w ciąży możecie prezentować się świetnie. Pamiętajcie, jednak o wszystkich środkach ostrożności przy farbowaniu włosów.      

       

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij