Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jak sobie z nim radzić

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jak sobie z nim radzić?

Zdarza ci się, że podczas małego wysiłku upuszczasz niewielkie ilości moczu? Może być to związane z dość częstą przypadłością. Wysiłkowe nietrzymanie moczu stanowi najczęściej pojawiający się rodzaj tej dolegliwości. Problem występuje najczęściej u płci żeńskiej, ale nie omija mężczyzn. Choroba jest często ukrywana, gdyż przynosi dużo wstydu, jednak istnieją metody leczenia jak ćwiczenia, które sprawdzają się w wielu przypadkach.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Choroba ta objawia się mimowolnym oddawaniem moczu, którego skutkiem jest opróżnienie pęcherza częściowo lub w całości. Wysiłkowe nietrzymanie moczu ujawnia się podczas wykonywania niewielkiego wysiłku, takiego jak kichanie, kaszel, śmiech czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Przypadłość tę można podzielić na trzy stopnie, które zależą od nasilenia problemu. Pierwszy stopień objawia się oddawaniem moczu w trakcie wysokiego wzrostu ciśnienia, natomiast drugi występuje w trakcie umiarkowanego wzrostu ciśnienia. Trzeci najpoważniejszy stopień dotyczy oddawania moczu w trakcie stania, chodzenia oraz leżenia.

Skąd bierze się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Nie istnieje jedna dokładna przyczyna wysiłkowego nietrzymania moczu. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet dolegliwość pojawia się z różnych powodów. Głównymi czynnikami, które warunkują powstawanie choroby, są:

  • l poród oraz połóg,
  • l urazy i operacje,
  • l wady wrodzone,
  • l zmiany hormonalne w organizmie,
  • l obniżenie narządów miednicy,
  • l radioterapia,
  • l rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn,
  • l zakażenie układu moczowego,
  • l wiek oraz uwarunkowania genetyczne.

Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu najlepiej zdiagnozować szybko u specjalisty. Początkowo lekarz przeprowadza wywiad kliniczny, który pozwoli na określenie częstotliwości i charakteru objawów choroby. W trakcie wywiadu lekarz dowiaduje się o ogólnym stanie zdrowia pacjenta oraz o przebytych przez niego chorobach i urazach. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz wykonuje tzw. próbę kaszlową, podczas której określa się ilość moczu, która wycieka w trakcie kaszlu. W przypadku nieudanej próby zdiagnozowania problemu przeprowadza się badanie fizykalne. U kobiet wykonuje się najczęściej badanie ginekologiczne, a w przypadku mężczyzn badanie per recum, które polega na sprawdzeniu przez odbyt, czy gruczoł krokowy jest powiększony. W celu przeprowadzenia trafnej diagnozy wykonuje się także podstawowe badania krwi, moczu, badanie urodynamiczne oraz USG.

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Prawidłowe leczenie dolegliwości pozwala na poprawę już po 3 miesiącach. Zmiana stylu życia, brak spożywania alkoholu, kawy oraz zwiększenie aktywności fizycznej znacznie wspomagają leczenie. Poza tym dobrym sposobem na walkę z chorobą jest wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, które odpowiadają za ich wzmocnienie oraz wyleczenie dolegliwości. Terapia wymaga wykonywania ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu, naprzemiennie, w 3 seriach po 8-12 spięć z 8-sekundowymi przerwami na rozluźnienie miednicy. Ważne jest, by w trakcie wykonywania tych ćwiczeń nie napinać mięśni ud, pośladków ani brzucha oraz równomiernie oddychać. Ćwiczenia te są zalecane w leczeniu zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Poza takimi ćwiczeniami kobiety mogą wykonywać trening specjalnymi stożkami i kulami dopochwowymi. Polega on na umieszczaniu ich w pochwie na 15-20 minut 2 razy dziennie i napinaniu mięśni, aby przedmiot się nie wysunął. Wyspecjalizowane stożki mają różne wielkości i różnorodny ciężar. Dodatkowo w trakcie leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu można stosować wkładki urologiczne np. z firmy Tena.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij