Badania prenatalne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Badania prenatalne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Przy dzisiejszym rozwoju medycyny i nowoczesnych technologii o zdrowie dziecka poczętego można zadbać od samego jego początku. Niezwykłą obecnie rolę odgrywają badania prenatalne. Dzięki nim właśnie można wykryć poważne wady rozwojowe u płodu, a także istotne choroby genetyczne na najwcześniejszych etapach życia.

Wówczas istnieje możliwość rozpoczęcia leczenia dziecka, jeszcze wtedy, gdy znajduje się w łonie matki, zapewniając mu jednocześnie dużo większe szanse na wyzdrowienie czy zapobiegając groźnym komplikacjom. W związku z tym każda kobieta powinna mieć świadomość, jak ważne są badania prenatalne a także, że są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Wskazania do wykonania badań prenatalnych

Badania prenatalne zalecane są przede wszystkim kobietom, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia oraz tym, u których w rodzinie miały miejsce choroby genetyczne. Badania prenatalne powinny także wykonać kobiety, które wcześniej urodziły dziecko z jakąś poważną wadą genetyczną, taką jak na przykład zespół Downa.

Jednak z takiej możliwości powinny móc skorzystać wszystkie kobiety w ciąży. Każda poradnia ginekologiczna w Białymstoku (i nie tylko) zaleca przyszłym matkom wykonanie podstawowych badań prenatalnych. Wszystkie miasta w Polsce, posiadają liczne punkty, w których można wykonać bezpłatne badanie usg.

Rodzaje badań prenatalnych

Najważniejsze z pewnością spośród badań prenatalnych są badania nieinwazyjne. Poradnie ginekologiczne, w Białymstoku na przykład, wykonują kilkanaście takich badań dziennie. To właśnie one pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia chorób genetycznych czy poważnych wad rozwojowych płodu.

Jednak, co najważniejsze, nie przynoszą żadnego ryzyka powikłań, takiego jak niosą za sobą badania prenatalne inwazyjne. W związku z tym warto rozróżnić rodzaje badań i nie unikać przynajmniej tych nieinwazyjnych.

USG genetyczne

Do jednych z najpopularniejszych a zarazem najważniejszych metod badań prenatalnych nieinwazyjnych należy genetyczne badanie USG. W Białymstoku, jak i innych miastach jest ono powszechnie stosowane. Jest ono wykonywane pomiędzy jedenastym a dwudziestym trzecim tygodniem ciąży.

Dzięki niemu lekarz może sprawdzić grubość fałdu karkowego dziecka, kość nosową czy zarys oraz wymiary poszczególnych narządów ciała. Co więcej może także zbadać pęcherzyk ciążowy, łożysko czy pępowinę. USG genetyczne, wykonane na przykład u lekarza w Białymstoku pomaga z dużą pewnością sprawdzić czy dziecko jest obarczone na przykład zespołem Downa, Turnera czy innymi wadami rozwojowymi.

Wady serca- liczy się czas

USG genetyczne zrobione po dwudziestym tygodniu ciąży może także pomóc w wykryciu wrodzonych wad serca. Dzięki temu można już w trakcie ciąży zareagować i podjąć leczenie, a bezpośrednio po porodzie przygotować miejsce na właściwym oddziale dla malucha, gdzie zostanie szybko i fachowo udzielona mu niezbędna pomoc. Dlatego wczesne rozpoznanie wad serca może nawet ocalić życie dziecku, bowiem przy obecnej technologii wady serca są z powodzeniem leczone.

Test NiFTy

Innym badaniem prenatalnym nieinwazyjnym jest badanie NIFTY. Polega ono na izolacji materiału pobranego od płodu i poddaniu go analizie. Dzięki temu można stwierdzić choroby genetyczne dziecka z niezwykle dużą dokładnością, ponieważ badanie to podaje wiarygodne wyniki co do 99 procent prób.

Jest to niezwykle ważne, bowiem zwykłe usg w Białymstoku nie daje tak dużej pewności jak test NIFTY. Niezwykle istotne jest także podkreślenie, że podobnie do usg, test nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Cena za badania prenatalne

Badania prenatalne, choć łatwo dostępne nie są w pełni refundowane przez narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawowe z nich, takie jak na przykład badanie usg są bezpłatne, jeżeli kobieta w ciąży korzysta z opieki lekarza przyjmującego ją w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast jeżeli kobieta chodzi na prywatne wizyty do ginekologa, to i za badania będzie musiała dodatkowo zapłacić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij