Które meble medyczne sprawdzą się w szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej?

Zapewne każdy z nas pamięta szkolny gabinet higienistki. Takie miejsce musi obowiązkowo znaleźć się w każdej placówce oświatowej, w której przebywają nieletni. W gabinecie profilaktyki zdrowotnej ważyliśmy się, wykonywaliśmy okresowe badania, a także zapobiegaliśmy rozwojowi zakażenia, gdy z raną na kolanie czy ręce poddawaliśmy się dezynfekcji i naklejaniu plastra. Wyposażenie takiego gabinetu, jak wiemy, jest niezwykle ważne. Które meble są niezbędne w szkolnym gabinecie higienicznym?

 

Jak funkcjonują szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej?

Gabinety, w których urzęduje osoba przeszkolona do udzielania pierwszej pomocy, to miejsca o wysokim poziomie sterylności. Pracownik gabinetu musi posiadać kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania różnego rodzaju badań. W skład obowiązków pielęgniarki/ pielęgniarza lub higienistki/ higienisty szkolnego wchodzą między innymi badania profilaktyczne, takie jak testy przesiewowe, porady i sprawowanie opieki nad dziećmi z chorobami przewlekłymi, udzielanie pomocy w razie wypadków oraz udział w planowaniu edukacji zdrowotnej. Higienista lub pielęgniarka szkolna mogą także wpływać na przykład na posiłki, podawane dzieciom w szkole.

Gabinet taki musi być otwarty w godzinach nauki szkolnej, aby każde dziecko miało do niego łatwy dostęp.

 Jakie meble niezbędne są do szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej?

W gabinecie, oprócz najważniejszej postaci, czyli higienistki/pielęgniarki szkolnej, istotne jest także odpowiednie umeblowanie. Wymagane są meble, które muszą spełniać odpowiednie standardy, takie meble medyczne wysokiej jakości oferuje producent INNOW. Odpowiednie wyposażenie szkolnego gabinetu profilaktyki zdrowotnej to absolutna podstawa jego funkcjonowania.

Jakie meble wymagane są w gabinetach szkolnych? Przepisy jasno je określają i wymieniają między innymi takie sprzęty jak kozetka, stolik zabiegowy, specjalna szafka, która przeznaczona jest do przechowywania leków, wyrobów medycznych i wszystkich elementów higienicznych, waga, parawan, stetoskop, urządzenie do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, czy też różnego rodzaju tablice (między innymi do do badania ostrości wzroku czy widzenia barwnego). Jak widać, podstawowych urządzeń, które musi posiadać taki gabinet jest całkiem sporo.

Miejsce, jakim jest szkolny gabinet profilaktyki zdrowotnej musi także zawierać zapas leków i środków ochrony, przechowywany w specjalnej apteczce. Te specyfiki muszą być uzupełniane na bieżąco.

Co jeszcze warto wybrać do szkolnego gabinetu higienistki?

Oprócz wyżej wymienionych sprzętów, warto zadbać, aby szkolny gabinet profilaktyczny nie kojarzył się tylko z czymś nieprzyjemnym, z czym zazwyczaj łączone są gabinety lekarskie. Miejsce takie powinno być przede wszystkim sterylne, jednak warto również, żeby nastrajało uczniów optymistycznie. Można więc pomyśleć o łagodnym kolorze ścian i malunkach na ścianach, a także wygodnym fotelu, na którym dziecko mogłoby siedzieć podczas badań. Przydatne będą także wszelkiego rodzaju tablice, propagujące zdrowy tryb życia oraz uspokajające obrazki. Dobrym pomysłem będzie także naklejenie na ściany fototapet, przedstawiających na przykład zieleń lub spokojne krajobrazy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij