Jakie są rodzaje migreny i jak sobie z nimi radzić?

Jakie są rodzaje migreny i jak sobie z nimi radzić?

Migrena jest jedną z najczęściej dokuczających nam chorób układu nerwowego. Cierpią na nią przede wszystkim kobiety. Leczenie i jednoznaczna diagnoza są skomplikowane, gdyż wyróżniamy kilka rodzajów migreny. Warto znać podstawowe jej rodzaje, a także sposoby na radzenie sobie z bólem migrenowym.

Dokładne zdiagnozowanie migreny to podstawa, aby ją pokonać. Niestety nie jest to łatwe zadanie, a jej zróżnicowanie dodatkowo komplikuje postawienie trafnej diagnozy. Wyróżniamy migrenę brzuszną, migrenę z aurą, siatkówkową czy oczną. Najlepiej wdrożyć specjalistyczny program leczenia, aby pulsujący ból głowy nie dokuczał nam na co dzień. Warto też mieć przy sobie środki przeciwbólowe zawierające kwas tolfenamowy czy ibuprofen, gdyż pomogą w razie niespodziewanego ataku.

Migrena z aurą

Migrenę z aurą charakteryzuje szereg symptomów poprzedzających ból głowy. Zwykle są to objawy neurologiczne, takie jak drętwienie czy niedowład połowiczy, zaburzenia ruchowe i niezdarność, problemy z aparatem mowy – utrata zdolności mowy, utrzymaniem równowagi oraz wzrokowe jak mroczki przed oczami, zaburzenia ostrości, niedowidzenie połowiczne, chwilowa utrata wzroku. Objawy są bardzo nieprzyjemne i niepokojące, ale na szczęście nie pozostawiają uszczerbku na zdrowiu. Aby zniwelować ból, w ostateczności można sięgnąć po lek niesteroidowy, w którego skład wchodzi paracetamol lub kwas tolfenamowy.

Migrena tętnicy podstawnej

Ten typ migreny zazwyczaj dokucza kobietom i ma związek z cyklem menstruacyjnym. Migrena tętnicy podstawnej wiąże się z zaburzeniami głównej tętnicy, a fala bólu jest zapowiadana przez szereg objawów, m.in. pogorszenie koordynacji mięśni lub problemy ze wzrokiem.

Migrena okoporaźna

Jednym z typów migreny ocznej jest migrena okoporaźna. Wtedy nie tylko odczuwamy ból głowy, ale także cierpimy na częściowe lub całkowite porażenie mięśni okoruchowych. Następuje rozszerzanie się źrenic i opadnięcia powieki oraz upośledzenie ruchów gałek ocznych. Pacjent może narzekać też na podwójne widzenie.

Migrena przewlekła

Najbardziej dokuczliwą odmianą jest migrena przewlekła – jak wskazuje jej nazwa, trwa ona bardzo długo. Mamy z nią do czynienia, gdy ból migrenowy dokucza nam przez 15 dni w miesiącu, w czasie nie krótszym niż 3 miesiące. Migrena przewlekła jest niezwykle niebezpieczna, gdyż wpływa na samopoczucie i ogólną kondycję organizmu – w jej wyniku pacjenci często chorują na depresję. Osłabiona kondycja psychiczna prowadzi zaś do dalszych powikłań.

Leczenie i profilaktyka

Ważna w leczeniu migreny jest profilaktyka. Nie należy bagatelizować tej choroby ani poprzedzających ją objawów, gdyż jeśli nie będzie odpowiednio leczona, zwyczajna migrena grozi przemianą w migrenę przewlekłą. Na migrenę pomocne okazują się także domowe sposoby, takie jak spacer, ciepłe lub zimne okłady czy odpowiednia dieta. Warto też nosić przy sobie lek zawierający ibuprofen czy kwas tolfenamowy, nazywany ostatnio złotym środkiem na migrenę.

Migrenie sprzyjają też inne czynniki, m.in. niewyleczone infekcje, napięcie psychiczne i silny stres, chroniczne zmęczenie czy zaburzenia hormonalne. W takim wypadku, lekarz zwykle radzi zmianę stylu życia lub pracy, relaks, a także unikanie alkoholu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij