6-jak-rozpoznac-zakrzepice-w-ciazy

Jak rozpoznać zakrzepicę w ciąży?

Ciąża to pewien szczególny okres, w którym każda kobieta powinna o siebie zadbać i zachować szczególną ostrożność. Właśnie wówczas zwiększa się ryzyko zapadnięcia na wiele przykrych lub niebezpiecznych chorób, dlatego panie, będące przy nadziei, muszą stale mieć się na baczności.

Jedną z dolegliwości, która może wystąpić w czasie ciąży lub tuż po niej jest zakrzepica. Schorzenie to niekiedy może w ogóle nie dawać żadnych objawów, jednak nigdy nie należy go lekceważyć, ponieważ potrafi być bardzo groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

 

Czemu kobiety ciężarne znajdują się w grupie ryzyka?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że zakrzepica w ciąży może zaskoczyć tak naprawdę w każdej chwili. Powszechnie uważa się jednak, że największe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby dotyczy trzeciego trymestru.

Wtedy to macica staje się na tyle duża, by uciskać żyły miednicy mniejszej, a tym samym mocno przeszkadzać w przepuszczaniu krwi z żył kończyn dolnych. Na naczynia krwionośne wpływ mają także hormony, które w trakcie ciąży produkuje łożysko.

Ryzyko zachorowania zwiększa się jeszcze u kobiet, wcześniej przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Do zakrzepicy przyczyniają się też genetyczne predyspozycje (czasem zdarza się, że ktoś w rodzinie osoby ciężarnej również cierpiał na chorobę zakrzepową).

Objawy zakrzepicy u kobiet w ciąży

Objawy zakrzepicy okazują się dosyć niejednoznaczne, dlatego nie zawsze można ją łatwo wykryć. Najczęściej jednak spotyka się liczne obrzęki, które z początku uwidaczniają się w obrębie kostki, stopy oraz łydki.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zwykle obejmują one jedynie jedną nogę – obrzęk obu kończyn wskazuje raczej na ich przemęczenie. Dosyć typowy okazuje się także ból nogi, nasilający się zdecydowanie podczas ruchu.

Miejsce to jest też wrażliwe na dotyk, natomiast nie daje żadnych objawów w momencie, gdy kończyna pozostaje w bezruchu. Co więcej, obserwuje się także zaczerwienienie nogi bądź nagłą zmianę jej temperatury.

Jak przyszłe mamy mogą się uchronić przed chorobą?

Przede wszystkim, powinno się unikać stałego przebywania w tej samej pozycji. Warto też zadbać o właściwą wagę oraz aktywność fizyczną, dostosowaną oczywiście do indywidualnego stanu organizmu.

W przypadku kobiet z predyspozycjami do wystąpienia choroby zakrzepowej, wskazane jest noszenie rajstop uciskowych, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (oczywiście, po konsultacji ze specjalistą). Pamiętaj, że dużo więcej o ryzyku zachorowania na zakrzepicę w ciąży możesz się dowiedzieć na stronie: https://www.zakrzepica24.pl/faq/ciaza-a-zakrzepica.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij