Jak dbać o zdrowie psychiczne

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne często jest spychane na drugi plan. Raczej przykłada się wagę do tego, by dbać o fizyczność, emocje często są pomijane. Może to jednak wyrządzić sporo szkód dla całego organizmu. O zdrowie psychiczne trzeba bowiem dbać, by nie wpłynęło negatywnie na nasze funkcjonowanie. Jak więc to zrobić? Jak warto zadbać o psychikę?

Zadbaj o aktywność fizyczną

Brak ruchu szkodzi zarówno ciału, jak i duszy. Warto więc zadbać o codzienną aktywność, nawet jeśli miałby to być zwykły spacer. Czasami wystarczy chociażby 30 minut dziennie np. jazdy na rowerze, by poczuć się lepiej. Dzięki temu można oczyścić umysł, dotlenić się, a przy tym zadbać o kondycję fizyczną. Ruch jest często wymieniany jako jeden z czynników, który korzystnie wpływa na kondycję naszego wnętrza. Jak dbać o zdrowie psychiczne sugerują poradniki na frappe.pl, pomocna może być również joga. Łączy ona w sobie aktywność z koncentracją, co może sprzyjać w walce z przewlekłym stresem.

Wysypiaj się

Wpływ na zdrowie psychiczne ma w znacznej mierze sen. Osoby, które śpią za mało, często są rozdrażnione, źle się czują, szybciej są zmęczone. Każdy ma swoje subiektywne odczucie, jak długo powinien trwać jego odpoczynek. Zaleca się jednak, by spać ok. 6 – 8 godzin. Wówczas organizm zregeneruje się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Znaczenie ma również komfort wypoczynku. Należy zadbać o tym, by w nocy nikt nam nie przeszkadzał, by miejsce do spania było wygodne, a pościel świeża. Warto też na kilka minut przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy spać.

Odżywiaj się zdrowo

Na zdrowie psychiczne wpływ ma również odżywianie. Spożywanie posiłków gotowych, które nie są specjalnie wartościowe, nadużywanie tłuszczu, alkoholu, jedzenie dużej ilości słodyczy, raczej nie przyczynią się ani do zdrowia fizycznego, ani psychicznego. Dieta powinna być zbilansowana, dostarczać nam witamin i minerałów. Szczególnie ważna w przypadku układu nerwowego jest witamina B. Warto zadbać o to, by spożywać produkty, które mają wysoką jej zawartość. Nie można zapominać też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. To również jest istotne w przypadku zdrowia psychicznego i fizycznego. 

Wyjdź do ludzi

Nikt nie jest przyzwyczajony do życia w samotności. Rozmowa, kontakt z bliskimi osobami pomagają w zachowaniu dobrego zdrowia. Czasami może to być też forma terapii. Czasem wystarczy porozmawiać z kimś o swoich problemach, by łatwiej sobie z nimi poradzić. Lekarstwem dla duszy może być też śmiech, a przecież najlepiej bawimy się w towarzystwie przyjaciół.

Nie wstydź się korzystać z pomocy
Nie zawsze powyższe sposoby mogą pomóc w poprawieniu zdrowia psychicznego. Zdarza się, że ktoś może już zmagać się z poważniejszymi problemami, np. z depresją. Wtedy pomoc specjalisty jest wręcz konieczna. Być może trzeba będzie zastosować terapię połączoną z lekami. Najważniejsze to nie wstydzić się, mówić o swoich problemach. Psychiatra to lekarz jak każdy inny, warto pokonać więc swoje lęki i uprzedzenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij