Ile trwa detoks alkoholowy? Zobacz, na co się przygotować i jak wygląda oczyszczanie organizmu z alkoholu
Detoks alkoholowy jest pierwszą linią ratunku dla osoby uzależnionej. Pacjenci z chorobą alkoholową bywają trudną grupą, ponieważ alkoholik najpierw musi przyznać się sam przed sobą, że ma problem z piciem. Dopiero potem możliwa jest terapia i udzielenie takiej osobie pomocy.
Z reguły życie decyduje za pacjenta i po wielu tygodniach nadużywania alkoholu, kiedy u pacjenta pojawiają się objawy odstawienne, decyduje się on na odtrucie alkoholowe ze strachu. Często też na detoks alkoholowy osobę taką przywozi rodzina, ponieważ pijący ma zaburzenia świadomości. Przeczytaj, jak wygląda detoks alkoholowy i na co trzeba się przygotować, będąc pacjentem lub chcąc pomóc bliskiemu.
Co się dzieje w organizmie po nadmiernym spożyciu alkoholu, na przykład podczas ciągu alkoholowego?
Odtruwanie organizmu z alkoholu to etap dość złożony ze względu na to, że u osoby pijącej przez wiele tygodni do szło z całą pewnością do wielu zmian w obszarze umysłowym, a także narządów wewnętrznych.
Osoba uzależniona w ciągu alkoholowym doświadcza regularnego odwodnienia, a także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Oznacza to, że w wyniku wypłukania podstawowych do prawidłowego funkcjonowania organizmu soli mineralnych, alkoholik doświadcza pierwszych objawów takich, jak:
- zaburzenia pracy serca;
- niedobory składników odżywczych;
- nadmierne pocenie;
- bóle mięśni;
- bóle głowy;
- zaburzenia percepcji;
- zaburzenia świadomości;
- koszmary senne i zaburzenia rytmu snu.
A kiedy alkoholik się przestraszy…
To właśnie w takich momentach do alkoholika dociera, że coś jest na rzeczy i osoba taka myśli o odstawieniu alkoholu. Niestety w wyniku długotrwałego picia organizm przyzwyczaił się do regularnych dawek alkoholu i po zaprzestaniu picia, występuje głód biochemiczny, który może być niebezpieczny dla życia.
Odtrucie alkoholowe po okresie ciągu alkoholowego jest praktycznie niemożliwe, jeśli pacjent chce przeprowadzić detoks alkoholowy na własną rękę. Nie chodzi tu już bowiem o dobre chęci, ale o procesy metaboliczne organizmu. Jak więc zabrać się za detoks alkoholowy? Najpierw powiedzmy sobie bardziej szczegółowo, co to jest odtrucie organizmu po odstawieniu alkoholu.
Co się dzieje w organizmie po zaprzestaniu picia alkoholu?
Odtrucie organizmu z alkoholu musi być przemyślane i odpowiednio zaopatrzone lekami. Jeśli przestaniesz spontanicznie spożywać alkohol, to ciągu kilku godzin pojawią się symptomy odstawienia alkoholu, zwane syndromem odstawiennym.
Do objawów odstawienia zaliczamy:
- drgawki;
- objawy padaczkowe;
- psychoza;
- ataki agresji;
- pojawienie się silnego lęku i niepokoju;
- skurcze mięśni;
- kołatanie serca;
- wymioty i biegunka;
- ogólne złe samopoczucie pacjenta oraz rozbicie;
- gorączka;
- zapadnięcie w śpiączkę.
Dodatkowo przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z możliwością wystąpienia drgawek padaczkowych, które są ryzykowne dla życia pacjenta.
Co to jest odtrucie alkoholowe i jak może Ci pomóc?
Alkoholizm to straszna choroba, ponieważ pomimo odurzenia wynikającego ze spożycia alkoholu, osoba uzależniona cały czas jest świadoma tego, co się z nią dzieje. Odtrucie alkoholowe nasila objawy już występujące u pacjenta, a także dodatkowo wzmaga pojawienie się kolejnych.
Odtrucie alkoholowe to proces detoksykacji, w którym oczyszczamy organizm z alkoholu i jego toksycznych metabolitów, nawadniamy i przywracamy równowagą kwasowo-zasadową w ciele. Odtruwanie alkoholowe to także powrót do równowagi emocjonalnej. Aby wejść w proces detoksykacji, potrzeba jednak najpierw dać sobie szansę na przerwanie ciągu alkoholowego.
Drgawki padaczkowe, a odtrucie poalkoholowe
Podczas detoksu zawartość alkoholu we krwi spada, w związku z tym objawy zespołu abstynencyjnego nasilają się u osoby uzależnionej. Ich nadmiar wprowadza dodatkowo niepokój, bo po długotrwałym piciu następuje utrata kontroli nad wszelkimi procesami własnymi.
Objawy zespołu abstynencyjnego mogą doprowadzić do uszkodzeń wielonarządowych, a nawet śmierci. Pod okiem specjalistów masz zapewnione łagodne przejście z picia do trzeźwości, bez dodatkowego szoku dla organizmu.
Dobrze przeprowadzony detoks alkoholowy jest bezpieczny dla organizmu
Bez względu na to, ile trwa detoks, jeśli odbywa się pod opieką specjalistów, gdzie stan zdrowia jest cały czas monitorowany (badanie krwi, kontrola stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu), to procedury tego typu zmniejszają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, zachęcając do dalszej terapii.
Co zrobić, żeby przestać pić?
Zanim przystąpisz do procesu odtrucia alkoholowego, jak wspomnieliśmy wyżej, musisz przerwać ciąg. Jest to sytuacja skrajna i powinna odbywać się wyłącznie pod okiem specjalisty zaopatrzonego w personel medyczny, leki, a także potrzebną aparaturę, jeśli nastąpi potrzeba udzielenia pomocy.
Odtrucie alkoholowe, czyli detoks alkoholowy warto zatem rozpocząć w specjalistycznej placówce, która zadba o Ciebie na każdym etapie odtruwania alkoholowego. Pamiętaj, że przerwanie ciągu alkoholowego nie leczy samego uzależnienia. Zaprzestanie picia, to jedynie początek detoksu alkoholowego, po którym powinna nastąpić faza psychoterapii.
Ile trwa oczyszczanie organizmu i detoks od alkoholu w szpitalu?
Detoksykacja alkoholowa może trwać od kilku dni, tygodni, do kilku miesięcy. Wszystko zależy od czasu regularnego picia, a także ile trwa regeneracja organizmu.
Odtrucie alkoholowe przy pomocy kroplówek wypłucze krążące po organizmie szkodliwe substancje, jak i pozostałości alkoholu we krwi, jednak aby w pełni się oczyścić, potrzeba jeszcze czasu na regenerację narządów wewnętrznych, a także usunięcie pozostałości metabolitów alkoholu z innych tkanek.
Co dalej po detoksie?
Początek detoksu alkoholowego jest zawsze trudny i o ile pacjent pozostaje pod wpływem środków farmakologicznych i nie jest w stanie podjąć jeszcze żadnych decyzji dotyczących terapii, to zaleca się, aby trzeźwy pacjent po detoksie alkoholowym trafił od razu do placówki, w której będzie miał zapewnioną pomoc psychologiczną ze strony specjalistów.
Odstawienie alkoholu to początek drogi trzeźwienia, co pozwala przerwać ciąg alkoholowy. W kolejnym etapie należy zaopiekować się problemami, które doprowadziły do uzależnienia. Po detoksie musisz podjąć psychoterapię w ośrodku zamkniętym lub ambulatoryjnie.
Potrzebujesz pomocy? Szukasz detoksu alkoholowego?
Nasza klinika specjalizuje się w dyskretnej pomocy pacjentom, którym alkohol utrudnia życie. Zapewniamy wsparcie psychologiczne, a także wszystkie badania krwi, aby sam detoks był bezpieczny, a także komfortowy dla naszego pacjenta. Napisz do nas, a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Razem możemy pokonać uzależnienie.