Jak rodzić w spokoju? Etapy porodu

Każdego z nas spotka z czasem wielka miłość, którą będziemy chcieli pielęgnować. Z uwagi na tradycję z czasem dobrze jest taki związek sformalizować, odziać elegancki garnitur, białą suknię i powiedzieć ostatecznie tak tej upragnionej miłości, która będzie towarzyszyć nam przez całe życie. Idąc za celem planujemy wspólną przyszłość, tę bliższą i dalszą.

Artykuł powstał we współpracy z Polikliniką Ginekologiczno-Położniczą Arciszewscy

Gdy osiągniemy już stabilną sytuację zawodową, finansową oraz mieszkalną, zaczną się pierwsze myśli dotyczące odpowiedzialności za życie drugiego człowieka i czy jesteśmy na tyle dojrzali i gotowi, by zostać rodzicami i w pełni poświęcić się naszym potomkom.

Jest to wątpliwość wielu z nas, jednakże i tak w większości decydujemy o tym pozytywnie, gdyż obawy nie biorą góry nad chęcią posiadania dzieci.

Kiedy wszystko idzie po naszej myśli i niebawem spodziewamy się potomka, sprawa zaczyna się nieco komplikować, gdyż w naszej głowie pojawia się niesamowita zmienność nastroju, głównie spowodowana strachem i niepewnością dotyczących rozwiązania ciąży.

Jak sobie z tym radzić i nie dać się ponieść emocjom? Odpowiednio wybrana przychodnia ginekologiczna, powinna mieć w swoich zasobach osoby doświadczone, które mogą nam odpowiedzieć na wiele męczących nas wątpliwości.

Strach

Poród niejednej kobiecie zmył sen z powiek, ale to nie słowo jest główną przyczyną stresu nim spowodowanego. Ba! Nawet samo rozwiązanie ciąży nie jest jego przyczyną. Powód leży zdecydowanie głębiej. Głównym sprawcą zamieszania okazuje się strach przed nieznanym. Dlatego, by osiągnąć spokój podczas porodu, wystarczy się do niego odpowiednio przygotować.

Przygotowaniem może być wybór odpowiedniej placówki, przy czym poradnia ginekologiczna powinna spełniać absolutnie wszelkie nasze wymagania. Począwszy od doświadczonego personelu, poprzez miłą atmosferę oraz profesjonalny sprzęt, którego w wielu takich miejscach wciąż brakuje. Oto oferta takiej przykładowej poradni z prawdziwego zdarzenia: http://www.arciszewski.pl/uslugi/ginekologia.

Etapy porodu

Są trzy etapy, każdy skupiający się na czymś zupełnie innym.

I Etap porodu(okres rozwierania) to proces polegający na rozszerzaniu się szyjki macicy. Skurcze macicy początkowo są odczuwalne w czasie od 10-30 minut i mają długość około 40s. Czasem już podczas pierwszego etapu porodu dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego, w innych przypadkach dzieje się to z reguły na początku drugiego etapu. Podczas pierwszej części najsilniej odczuwalny jest ból porodowy, związane jest to z coraz dłuższymi i nasilającymi się skurczami macicy.

Ten etap to głównie cykliczne skurcze, które mają na celu rozwarcie szyjki macicy do średnicy minimum 10 cm. Ważną wskazówką znacznie przyspieszającą ten proces jest utrzymanie ciężarnej jak najdłużej w ruchu, także spacery, fotel Sako i kąpiele jak najbardziej wskazane.

II Etap porodu(poród właściwy, urodzenie dziecka) polega głównie na wypchnięciu dziecka na świat w skutek skurczy partych i samoistnych skurczy macicy. Proces ten z reguły jest stosunkowo krótki, gdyż u pierworódki mieści się w przedziale do 2 godzin, natomiast u wieloródki odbywa się to w granicach około pół godziny. Ten okres jest najbardziej bolesną i niebezpieczną częścią porodu, zarówno dla dziecka jak i dla matki.

III Etap porodu jest ostatnią częścią i można by stwierdzić, że najmniej wymagającą, aczkolwiek równie odpowiedzialną. Polega na urodzeniu łożyska. Ważne jest, by było w całości. Położna dokładnie sprawdza po porodzie czy nie jest postrzępione.

Jeśli podczas porodu ono się rozerwie, istnieje możliwość, że jego części mogą zalegać w naszym organizmie i prowadzić do licznych infekcji oraz krwotoków. Jeśli łożysko jest naruszone, pacjentka zostaje poddana narkozie i lekarz jest odpowiedzialny za dokładne wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Pozbycie się strachu to zmniejszenie bólu

By zmniejszyć strach przed porodem, wystarczy się odpowiednio do niego przygotować. Odpowiednio dobrana przychodnia ginekologiczna będzie dobrym startem w wyborze świadomego porodu, gdyż wyspecjalizowany personel z takiej poradni jak ta: http://www.arciszewski.pl/uslugi/poloznictwo, rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Poradnia ginekologiczna ma to na celu, że oprócz wykonywanych badań, powinna skupić się również na bezpiecznym przeprowadzeniu nas w spokoju psychicznym przez cały okres ciąży i porodu.

Wiedza dotycząca zjawiska jakim jest poród jest nam potrzebna przede wszystkim do tego, byśmy wiedziały co nas czeka na danym etapie i czego powinnyśmy się spodziewać. Strach wpływa na wrażliwość na ból, dlatego warto się pozbyć go już na starcie.

Jeśli będziemy czuły się bardziej komfortowo, możemy zaprosić na porodówkę zaprzyjaźnioną położną, czy kogoś bliskiego. Poczucie bezpieczeństwa jest wtedy dla nas niesamowicie ważne, chociażby ze względu, że wpływa to pozytywnie na produkcję endorfin zmniejszających ból.

Sposobów na niwelowanie bólu może być naprawdę wiele, kojące okłady ciepłe lub zimne w zależności od preferencji, muzykoterapia, aromaterapia i wiele innych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij